Ogromnym zainteresowaniem Polaków cieszy się program „Mój prąd”, który pozwala obniżyć koszty inwestycji w fotowoltaikę. Wiadomo już kiedy wystartuje program i jakie będą jego warunki. Wciąż jednak pod znakiem zapytania pozostaje kwota dotacji, którą będzie można uzyskać.
Michał Kurtyka minister klimatu i środowiska wskazuje, że program „Mój prąd” zmotywował Polaków, aby instalować w swoich domach panele fotowoltaiczne. W 2020 roku było ich dwa razy więcej niż w 2019 roku. Dzięki temu rośnie wykorzystanie energii nieodnawialnej, a spada zużycie surowców, które wpływają negatywnie na zanieczyszczenie środowiska.
„Mój prąd” startuje 1 lipca
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nareszcie przedstawił termin, od którego będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd”. Nabór rusza 1 lipca 2021 roku i trwa do 20 grudnia 2021 roku. Twórcy programu zaznaczają, że obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Dlatego jeśli przeznaczona pula na ten cel wyczerpie się szybciej, to okres może zostać skrócony. Jeżeli natomiast nie będzie tylu chętnych, aby zamknąć program dofinansowania już w grudniu, to wtedy ostatni dzień na składanie wniosków może zostać przesunięty w czasie.
Program „Mój prąd” – nowe zasady
Wielu inwestorów czekało na to aż zostaną zdefiniowane nowe zasady programu, które w tej edycji umożliwią dofinansowanie. Już wcześniej osoby reprezentujące NFOŚiGW wskazywały, że kryteria przyznania środków się zmienią i rzeczywiście tak się stało. Na czym polega obecna edycja?
Zmiany mają na celu służyć temu, aby móc wytwarzać jeszcze więcej energii słonecznej.
Instalacja fotowoltaiczna ma służyć wytwarzaniu i zużywaniu energii na własne potrzeby, czyli autokonsumpcji – zaznacza Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW . Ponadto powinna ona mieć moc od 2 do 10 kW oraz być podłączona do sieci OSD. Poziom dofinansowania ma zaś być zależny od zakresu rzeczowego inwestycji.
Warto pamiętać także o tym, że musi być zawarta kompleksowa umowa regulująca kwestię podłączenia instalacji do sieci elektrycznej.
Do dofinansowania będą kwalifikowane wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 roku. Program będzie finansowany ze środków unijnych, a nie tak jak dotychczas z krajowego budżetu.
Nieznana kwota dotacji
Nie ustalono jednak jeszcze najważniejszej rzeczy. Nie wiadomo, ile wyniesie dostępna kwota dotacji. W NFOŚiGW trwają jeszcze prace dotyczące programu „Mój prąd”. W poprzedniej edycji można było uzyskać maksymalnie 5 000 zł dofinansowania.
Nie rozliczono jeszcze środków z poprzedniej edycji
Pod artykułami informującymi o nowych zasadach omawianego programu pojawiają się opinie niezadowolonych uczestników poprzedniej edycji (nabór wniosków skończył się w grudniu 2020 roku), którzy nie otrzymali jeszcze należnego dofinansowania.
Ich przykład pokazuje, że aby uzyskać zwrot środków z inwestycji, należy uzbroić się w cierpliwość.