Zmiany podatkowe niekorzystne dla prowadzących firmę z domu

praca w domu

Wśród zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zapowiedziano m.in. zniesienie możliwości uwzględniania amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych w kosztach prowadzenia działalności. Wpłynie to nie tylko na podmioty zajmujące się najmem mieszkań i lokali, ale również na osoby prowadzące działalność gospodarczą w domu czy mieszkaniu.

Dotychczas zarówno podatnicy PIT, jak i CIT mogli dokonywać amortyzacji lokali mieszkalnych na zasadach ogólnych lub z zastosowaniem metody uproszczonej. W tym drugim przypadku odpisy amortyzacyjne dokonywane były na podstawie iloczynu liczby metrów kwadratowych powierzchni i kwoty 988 zł. Jeżeli tylko część nieruchomości przeznaczona była na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, odpisy dokonywane były proporcjonalnie do tej części. Właściciel, który sprzedawał amortyzowane mieszkanie lub lokal, mógł niezamortyzowaną wartość uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu ze sprzedaży.

W myśl nowych przepisów do kosztów podatkowych nie będzie już można zaliczyć odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów zasady dotyczące lokali mieszkalnych mają być takie, jak te obowiązujące dla gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, które nie podlegają amortyzacji. Zmiana przepisów podatkowych podyktowana jest tym, że po uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodu, dochód wykazywany do celów podatkowych przez osoby zajmujące się wynajmem mieszkań często jest bliski zeru. Ministerstwo wskazuje również, że możliwość uwzględniania w kosztach amortyzacji, przyczynia się do nabywania lokali mieszkalnych w celach zarobkowych, co z kolei skutkuje wzrostem cen nieruchomości oraz utrudnia dostęp do nich osobom, których celem jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Eksperci przewidują, że wprowadzenie zmian w zakresie amortyzacji nieruchomości mieszkalnych będzie miało negatywny wpływ na polski rynek mieszkaniowy. Przedsiębiorcy będą musieli płacić wyższe podatki związane z prowadzeniem działalności, a koszty te przynajmniej częściowo zostaną przeniesione na wynajmujących mieszkania lub klientów firm prowadzonych w nieruchomości mieszkalnej. Ponadto Ministerstwo nie przewiduje okresu przejściowego, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2022 r. Może się to wiązać z dużymi konsekwencjami finansowymi dla tych przedsiębiorców, którzy dokonali wydatków, mając na uwadze możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych w dłuższym okresie.

W uzasadnieniu zmiany przepisów Ministerstwo Finansów nie odnosi się do sytuacji osób prowadzących działalność gospodarczą w swoim domu czy mieszkaniu, które stracą możliwość uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych od wydatków związanych z miejscem prowadzenia działalności w kosztach uzyskania przychodu. Takim przedsiębiorcom pozostaje wyodrębnienie z lokalu mieszkalnego części, w której prowadzą działalność i przekształcenie jej w lokal użytkowy. Niesie to jednak ze sobą dodatkowe obowiązki administracyjne, a także konieczność płacenia dużo wyższego podatku od nieruchomości.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.