Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

budowa przepisy

Garsya/bigstockphoto.com

Dom jednorodzinny można wybudować korzystając ze zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę. Sama procedura zgłoszenia budowy jest nieco prostsza i zarazem krótsza niż postepowanie, które prowadzi do wydania pozwolenia.

Zgłoszenie może być jednak wykorzystywane wyłącznie w sytuacji kiedy w sprawie, poza inwestorem (czyli właścicielem działki, która objęta jest zamierzeniem administracyjnym) nie ma żadnych innych stron postepowania administracyjnego. Dotyczy to sytuacji, gdy obszar oddziaływania obiektu nie wykracza poza teren inwestycji. W takiej sytuacji nie ma konieczności zawiadamiania właścicieli posesji, że za ich ogrodzeniem będzie budowany dom, ponieważ nie wpłynie to na zabudowanie ich nieruchomości.

Bez względu na rodzaj dokumentu (pozwolenie, czy zezwolenie) przed wizytą w urzędzie inwestor musi zebrać: projekt budowalny w czterech egzemplarzach łącznie z wymaganymi pozwoleniami i uzgodnieniami, zaświadczenie izby samorządu zawodowego (o aktualności uprawnień projektanta i wpisaniu go na listę), oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (gdy cześć domu przeznaczona będzie na inne cele niż mieszkaniowe – maksymalnie 539 złotych oraz gdy w imieniu inwestora działa pełnomocnik do załatwiania urzędowych spraw – 17 złotych). W celu zgłoszenia budowy należy pobrać formularz w urzędzie (powiatowym, miasta). Budowę należy zgłosić na tym terenie, gdzie znajduje się działka inwestora, za pomocą listu poleconego bądź osobiście. Budowę można rozpocząć w terminie 21 dni kalendarzowych od jej zgłoszenia, jeśli starosta/prezydent miasta nie wniesie sprzeciwu. Brak odpowiedzi urzędu w ciągu 21 dni, oznacza tzw. milcząca zgodę na budowę. Jest ona ważna 3 lata, licząc od terminu rozpoczęcia prac zawartego w zgłoszeniu. Brak rozpoczęcia robot budowalnych w tym czasie, oznacza konieczność ponownego starania się o pozwolenie, ponieważ zgoda traci ważność (murator.pl).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.