Geokraty to bardzo ciekawa i prosta technologia pozwalająca uporządkować teren wokół domu w nieinwazyjny sposób. Można ją zastosować w wielu miejscach – zarówno na podjeździe, jak i w ogrodzie. Jej zaletą jest niewysoka cena oraz pozostawianie środowiska naturalnego w niezmienionym stanie.
Obecnie w temacie wzmacniania i stabilizowania nawierzchni gruntu nadal rządzi betonowa kostka brukowa, czyli tzw. polbruk. Jej zaletą jest duży asortyment, w miarę prosta instalacja oraz niewysoka cena (rozrzut cenowy jest spory, więc mówimy tu o dostępności także tanich kostek). Kostka taka posiada jednak dwie zasadnicze wady – mocno ingeruje w wygląd otoczenia (co nie dla każdego jest wadą, ponieważ wiele osób cieszy widok placów wyłożonych kostką) oraz zaburza stan gruntu, m.in. przez to, że jest nieprzepuszczalna dla wody. Ta druga cecha staje się coraz większym problemem w miastach, gdzie każdy ulewny deszcz kończy się lokalnymi podtopieniami, ze względu na brak odsłoniętego gruntu chłonącego wodę.
Geokratki są dostępne w różnych rozmiarach, wzorach oraz wykonane są z różnych materiałów. Zastosowany materiał ma kluczowe znaczenie w określeniu zastosowania kratki – jeśli ma posłużyć do wzmocnienia powierzchni dojazdu lub parkingu, musi się cechować odpowiednią wytrzymałością.
Geokratki najczęściej stosowane są do zabezpieczania gruntowych powierzchni pochyłych, czyli np. skarp czy brzegów oczek wodnych. Zapobiegają ich obsuwaniu się, wymywaniu i pozwalają utrzymać na nich trawniki lub inne nasadzenia.
Jedną z najistotniejszych cech geokraty jest to, że wyłożona nią powierzchnia jest liczona jako biologicznie aktywna. Posiada naturalną przepuszczalność, a do tego można ją wypełnić trawą lub innymi roślinami. Możliwe jest też zastosowanie innego wypełnienia, np. na podjazdach mogą to być drobne kamienie lub kruszywo.
Cenowo zakup geokraty wychodzi podobnie jak zakup taniej kostki. Jednak korzystna różnica pojawia się na etapie instalacji – nie potrzeba tu ekipy i sprzętu, można to bez problemu wykonać samemu.
Geokrata jest dobrym rozwiązaniem dla osób szukających taniej i ekologicznej alternatywy dla kostki w przypadku aranżowania podjazdu lub parkingu przy domu. Jeżeli zostanie wybrane kratka odpowiedniej wytrzymałości oraz wypełni się ją odpowiednim materiałem, będzie to instalacja na lata. Ciekawe jest to, że nawet na powierzchniach użytkowanych przez pojazdy można się zdecydować na “zieloną” geokratę, czyli wypełnić ją ziemią i wysianą trawą.
Kratki trawnikowe są stosowane na trawnikach także po to, aby zabezpieczyć je przed przypadkowymi uszkodzeniami, np. przez samochody. Geokratka ustabilizuje powierzchnię, wzmocni ją, a jednocześnie nie pogorszy jej walorów wizualnych. Dlatego też również często stosuje się ją przy wytyczaniu ścieżek na przydomowych terenach zielonych (w ogrodach i na trawnikach).
W przypadku parkingów i podjazdów mocne modele geokratki są nowoczesną alternatywą dla betonowych kratek ażurowych. Są tańsze, łatwiejsze w transporcie i instalacji, a także bardziej estetyczne. Jednocześnie nie ustępują im pod względem trwałości i walorów użytkowych.