Dom to inwestycja. Jego budowa – albo remont – wymaga zatem poważnego przygotowania. Można używać najtańszych rozwiązań, bez zastanawiania się nad ich jakością i trwałością – ale po co? Prędzej czy później i tak okaże się, że takie postępowanie prowadzi do kolejnych, i kolejnych kosztów. Przed podjęciem takich decyzji jak wybór materiału, z którego ma zostać zbudowany podjazd do domu, warto zatem zrobić porządny research.
Kruszywo
Jest to jedna z tańszych i łatwiejszych propozycji. Podjazd z tego materiału można wykonać samodzielnie. Warto jednak pamiętać o tym, że w miarę korzystania z podjazdu, kruszywo będzie się wycierało i konieczne będzie jego uzupełnianie. Ponadto długotrwałe ulewy mogą spowodować jego rozmiękanie. Podjazd wykonany z tego materiału wymaga również regularnego usuwania roślinności, która będzie na niego narastać. Decydując się na kruszywo warto wybierać takie, które nie będzie pylić.
Kostka brukowa
Zdecydowanie lepszym i trwalszym rozwiązaniem niż kruszywo będzie kostka brukowa. W tym przypadku oczywiście wzrosną koszty oraz czas wykonania podjazdu, jednak bez wątpienia będzie to lepsza inwestycja. Kostka bowiem nie jest też najdroższym materiałem, a jednak spełnia swoją funkcję doskonale. Ponadto można z niej stworzyć ciekawe wzory, które będą wyglądały ciekawie i zaspokoją również potrzeby estetyczne właściciela posesji. Decydując się na podjazd z kostki brukowej należy wybrać zaufanego podwykonawcę. To, jak zostanie ona położona, jest kluczowe dla trwałości całego przedsięwzięcia.
Panele PCV
Dość droga, ale jedna z ciekawszych propozycji to podjazd wykonany z paneli PCV. Są one bardzo trwałe, a jednocześnie pozwalają osiągnąć naturalny efekt. Można wysiać między nimi trawę i napawać się dodatkową „zieloną strefą” na podwórzu. Można też wysypać kamienie. Wszystko zależy od wizji właściciela posesji. Jedno jest pewne – panele PCV sprawdzą się doskonale, jako materiał na podjazd.
Wylewany beton
Przez wiele lat było to niezwykle popularne rozwiązanie. Cena nie powala a trwałość wylewanego betonu jest całkiem niezła. Teraz jednak więcej osób wybiera kostkę brukową. Niemniej jednak nie oznacza to, że materiał ten nie jest wart uwagi. Wszystko zależy od wizji właściciela posesji. To, co trzeba wiedzieć o wylewanym betonie, to fakt, że proces wykonywania podjazdu z owego materiału nie jest ani szybki, ani łatwy.
Płyty ażurowe
Bardzo lubiany materiał to płyty ażurowe. Nie jest jednak również tani. Zaletą jest jego wyjątkowa trwałość, elegancki wygląd i różnorodność kolorystyczna. Podobnie, jak w przypadku płyt PCV, można zagospodarować je wedle swojego uznania. W przerwach pomiędzy płytami bez problemu wysiać można trawę, nasypać kamienie albo piasek, albo wypełnić je kruszywem.
Płyty kamienne
Najbardziej eleganckim materiałem są płyty kamienne. Idzie to jednak w parze z najwyższą ceną. Czy warto? Dla kogoś, komu bardzo zależy na estetyce wykonania podjazdu, płyty kamienne okazać się mogą niezastąpione. Warto również wspomnieć o tym, że są bardzo trwałe (szczególnie płyty granitowe). Ładniejsze, choć odrobinę mniej odporne na warunki zewnętrzne, okazać się mogą płyty kamienne z piaskowca.
Podjazd to tak naprawdę wizytówka całego domu – widoczny dla każdego, najczęściej na przedzie nieruchomości. Estetyka jego wykonania może świadczyć o dobrym guście właściciela posesji. Najważniejsze jednak jest jego funkcjonalność i trwałość. Wybierając materiał na podjazd warto zatem pamiętać, że jest to inwestycja na lata i nie sugerować się jedynie najniższą ceną.