Kominek w domu może spełniać wiele funkcji np. dekoracyjną. Przede wszystkim wykorzystywany jest jednak do ogrzewania i dogrzewania domu lub części pomieszczeń budynku. Decydując się na zainstalowanie kominka w domu warto przenalizować jego docelowe przeznaczenie. Jest to niezbędne, aby w przyszłości podczas użytkowania uniknąć rozczarowań i frustracji.
Warto zastanowić się czy kominek to rozwiązanie do codziennej eksploatacji, czy korzystanie z niego będzie raczej czynnością incydentalną. Biorąc pod uwagę funkcjonalność i budowę kominków można wyraźnych ich cztery rodzaje: kotłowy, kumulacyjny, konwencjonalny oraz otwarty.
Okazuje się, że do najczęściej montowanych kominków należy wersja konwencjonalna. Podczas procesu spalania drewna powstaje duża ilość gorącego powietrza, które ogrzewa pomieszczenie gdzie znajduje się kominek. Dzięki systemowi DGP (dystrybucja gorącego powietrza) możliwe jest przekazanie ciepła przez kanały wentylacyjne do pozostałych pomieszczeń domów. Inaczej jest w przypadku kominka otwartego, który z uwagi na swoją budowę, pełni funkcje typowo dekoracyjną. W tym rozwiązaniu występuje zupełny brak kontroli nad procesem spalania, co sprawia, że uzyskana energia jest bardzo szybko tracona.
Kominek kumulacyjny nawiązuje do tradycyjnego pieca kaflowego, którego głównym atrybutem było długotrwale utrzymujące się ciepło. Tym co wyróżnia ten kominek spośród pozostałych typów jest nasadowa masa kumulacyjna bądź krótkie kanały piecowe. Energia cieplna, która gromadzi się w masie kumulacyjnej oddawana jest do pomieszczenia stopniowo na zasadzie promieniowania.
Ostatnim rodzajem kominka jest wersja kotłowa. Jest to szczególne urządzenie, w którym cześć energii powstałej podczas procesu spalania oddawana jest do wody. Dzięki temu wspomagany jest system centralnego ogrzewania oraz c. w. u.