Domy budowane z drewna cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje walory ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne. Konstrukcje drewniane pozwalają zoptymalizować koszty eksploatacji budynku, a przy tym drewno jako naturalny budulec tworzy specyficzny mikroklimat przyjazny dla zdrowia i podnoszący komfort mieszkania.
Domy tego typu powstają w różnych technologiach, a każda z nich nieco się różni, zarówno właściwościami jak i wyglądem. Jedną z popularniejszych technologii stosowanych do budowy domów drewnianych jest technologia kanadyjska, chociaż rzeczywiście pochodzi ona ze Szwecji, stąd jej zamienna nazwa – skandynawska. Pochodzenie tej techniki dowodzi jednocześnie jak wysoka jest jej izolacyjność i utrzymanie ciepła, ponieważ zarówno Kanada i Szwecja charakteryzuje się surowym klimatem, mroźnymi i długimi zimami. Mimo dobrej izolacji cieplnej dom szkieletowy posiada ściany o niewielkiej grubości, co oznacza większą powierzchnię użytkową w stosunku do domu murowanego o tych samych wymiarach.
Dom kanadyjski opiera się na konstrukcji szkieletowej, a przez to ciężar całego budynku jest mniejszy niż w przypadku domów murowanych. To z kolei pozwala na oszczędności przy budowie fundamentów. Fakt, że do budowy domu (poza fundamentami) nie wykorzystuje się betonu ani nie wykonuje się murowania, pozwala na prowadzenie budowli o każdej porze roku. Poszczególne elementy łączy się za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Domy szkieletowe, z powodu braku przerw technologicznych, przy odpowiedniej organizacji można zbudować „pod klucz” w ciągu trzech miesięcy. Tego typu konstrukcję charakteryzuje także łatwość przebudowywania i modernizacji, więc powiększenie domu czy inne zaaranżowanie przestrzeni w przyszłości nie stanowi problemu i odbywa się dużo mniejszym nakładem pracy niż w przypadku domów tradycyjnych.
Inną technologią wykorzystywaną w budowie domów drewnianych jest budowanie z bali. Inaczej nazywana technologia zrębowa polega na układaniu na sobie poziomo poszczególnych elementów konstrukcji, przez co powstają tzw. wieńce. Charakteryzuje się krótkim czasem budowy, ponieważ domy powstają z wcześniej wyprodukowanych elementów, a układane naprzemiennie bale wzmacniane są dodatkowo kołkami drewnianymi. Ocieplenie ścian odbywa się poprzez umieszczanie w szczelinach wełny mineralnej, którą stosuje się od wewnątrz. Instalacja elektryczna natomiast zabezpieczana jest poprzez umieszczenie jej w karbowanych rurach osłonowych, które chronią drewno od ewentualnej iskry w przypadku zwarcia.
Pod względem konstrukcyjnym domy z bali pozwalają na większą swobodę architektom, gdyż w przeciwieństwie do konstrukcji szkieletowych, gdzie stawia się raczej na prostotę, domy z bali spełnią oczekiwania bardziej skomplikowanych projektów. Powstanie domu trwa od 2 do 6 tygodni w zależności od stopnia skomplikowania projektu.
Bale wykorzystywane do budowy z reguły obrabiane są mechanicznie, jednak aby powstał dom niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, niektórzy decydują się na użycie bali obrabianych ręcznie. To jednak wiąże się ze znacznym wydłużeniem czasu oraz zwiększeniem kosztów budowy. Ponadto wymaga zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych fachowców, i dodatkowego uszczelniania powstałych między belkami szczelin.
Innym rodzajem tego budulca są bale o dużym przekroju suszone komorowo. Mimo krótkiego czasu budowy i łatwego montażu, koszy tak przygotowanego surowca jest dużo wyższy, ponieważ bale o dużej średnicy wymagają więcej czasu na wysuszenie. Cały proces technologiczny polegający na prawidłowym ich przygotowaniu jest również czasochłonny. Ponadto budynki wykonane tą techniką są bardziej narażone na wchłanianie wilgoci z powietrza, co może z czasem powodować deformację materiału. Ze względu na „ruchomość” belek spowodowaną zmianą wilgotności, łączy je się za pomocą specjalnych gwintów, aby zmiany te nie powodowały uszkodzeń całej konstrukcji. Mimo tych niedogodności domy takie charakteryzują się pięknym wyglądem i wysoką izolacją cieplną.
Dom drewniany może także powstać z bali obrobionych na kształt prostokąta (płazy). W domu zbudowanych w tej technologii płazy stanowią element konstrukcyjny na całym przekroju budynku. Jedną z technik łączenia i izolacji jest wykorzystanie specjalnego kleju i pianki, co pozwala uzyskać wysoką termoizolacyjność. Wszystkie elementy powstają u producenta, a ekipa budowlana ma za zadnie jedynie złożyć je wszystkie w całość, co doświadczonym budowniczym zajmuje niewiele czasu.
Biorąc pod uwagę ilość budowanych domów w Polsce, domy drewniane stanowią jeszcze niewielki ich odsetek. Jednak ze względu na wiele korzyści, jakie niesie za sobą wybór takiego budynku, w tym zarówno ekonomicznych, ekologicznych jak i zdrowotnych, zainteresowanie takimi domami systematycznie wzrasta. Przyczynia się do tego także coraz lepsza wiedza i doświadczenie polskich firm budowlanych oraz stałe doskonalenie materiałów i technik budowlanych. Koszt postawienia i utrzymania domu drewnianego jest wyraźnie niższy niż domu murowanego, z tego powodu być może w niedługim czasie te konstrukcje zdominują rynek budownictwa domów jednorodzinnych.
Dom z drewna to super sprawa, zwłaszcza te z bali są najpiękniejsze, mają swój niepowtarzalny klimat są ciepłe i trwałe. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że są dobrze postawione z odpowiedniego materiału, który został odpowiednio wy-sezonowany, przygotowany i zaimpregnowany. Dla tego warto wybrać firmę, która ma doświadczenie w tym, zna się dobrze na obróbce i technologii drewna oraz od lat siedzi w tej branży. U mnie wykonawcą była firma Wikpol i już będzie 10 lat jak mieszkam w domu z bala syberyjskiego. Domy tego typu, solidnie postawione przetrwają kilka pokoleń bez żadnej skazy. W moim przekonaniu jest znacznie więcej plusów i zalet takiego domu niż minusów.