Sufit napinany stanowi alternatywę dla sufitu podwieszanego, wykonanego z płyt kartonowo gipsowych. Stanowi płaszczyznę elastycznego materiału (najczęściej foli PCV). Jest on rozpinany na specjalnej konstrukcji przez odpowiednie nagrzanie i naciągnięcie. Materiał, z którego wykonany jest sufit napinany zalicza się do wodo i ognioodpornego. Jest on także łatwy w utrzymaniu czystości. Sufit napinany najczęściej wykorzystuje się do aranżacji salonu czy sypialni. Atutem sufitu napinanego jest szybki montaż – w zależności od wielkości wnętrza zajmuje od kilku do kilkunastu godzin, a także czystość podczas jego montowania (www.urzadzamy.pl).
Sufit napinany przygotowuje się na zamówienie. Niezbędne jest zebranie wszystkich, dokładnych wymiarów ścian, w tym przekątnych pomieszczenia. Wymiary wprowadzane są do specjalnego programu komputerowego, który pozwala na opracowanie rzutu pomieszczenia, a następnie odpowiednie przygotowanie stelaża do montowania sufitu. Materiał, z którego wykonany jest sufit jest wycinany i obwodowo obszywany harpunami (gumowymi zaczepami). Z uwagi na charakter materiału (przy napinaniu można go łatwo uszkodzić), z jakiego wykonany jest sufit zaleca się korzystanie z doświadczonych fachowców podczas montowania (muratordom.pl).
Sufit napinany należy do kosztownych elementów wykończenia wnętrz. Średni koszt jednego metra kwadratowego sufitu napinanego wraz z montażem wynosi minimum 100 złotych. Cena uzależniona jest od rodzaju sufitu i jego koloru (www.urzadzamy.pl). Warto zaznaczyć, że sufit napinany doskonale komponuje się z ledowym oświetleniem.