Objawy nadmiernej ucieczki ciepła z budynku – trudności z dogrzaniem pomieszczeń, ciągłe przeciągi i przewiewy – znacznie obniżają komfort użytkowania domu. Sprawdźmy którędy ucieka ciepło z naszych domów i co jest tego przyczyną.
Przyczyny ucieczek ciepła z budynku:
- mostki termiczne, czyli miejsca o gorszych własnościach termoizolacyjnych, na przykład nieszczelności w warstwie izolacji cieplnej; mostki termiczne występują często w miejscach połączeń ścian ze stropem, w okolicach ościeżnic i nadproży oraz nad piwnicami
- szczeliny powstające w wyniku nieprawidłowej izolacji fundamentów oraz pęknięcia ścian spowodowane ruchami podłoża
- brak wentylacji w budynku lub nieprawidłowe jej działanie – wówczas zamiast wymiany powietrza zaobserwować można ucieczkę ciepła na zewnątrz
- błędy konstrukcyjne i budowlane, niestaranne wykonanie termoizolacji
Którędy ucieka ciepło z domu
Na podstawie analizy badań termowizyjnych przeprowadzonych w wielu budynkach mieszkalnych, stwierdzić można, że ciepło ucieka najczęściej przez:
1. ściany i narożniki – około 25% ciepła
Zwiększone straty ciepła przez ściany zewnętrzne budynku są najczęściej powodowane brakiem umiejętności lub niechlujstwem wykonawców. Wśród najczęściej spotykanych niedoróbek wymienić należy brak wypełnienia przerw między płytami styropianu lub wełny czy też wypełnianie ich przy użyciu kleju montażowego (zamiast przygotowaną do tego celu pianką), a także niedocinanie płyt ocieplenia w miejscu oparcia krokwi o murłatę, na skutek czego powstaje w tym miejscu przerwa, przez którą z łatwością ucieka ciepło.
2. dach – 25-30% ciepła
Mostki termiczne na poddaszu są najczęściej wynikiem nieprawidłowego lub niedokładnego ułożenia izolacji termicznej. Przewiewy pojawiają się najczęściej w pobliżu drewnianych elementów konstrukcji, w miejscu oparcia krokwi na murłacie, styku z jętkami, kominami, szczytami, etc. Problem niedostatecznej izolacji cieplnej pojawia się także wówczas, gdy zamiast dwóch warstw ocieplenia (wełny mineralnej i ułożonej poprzecznie warstwy izolacyjnej) położona zostanie tylko wełna mineralna. Popularnym błędem jest również podwijanie folii na wełnie (lub pod nią).
3. okna i drzwi – 10-20% ciepła
Nieszczelności w rejonach drzwi i okien wynikać mogą z wadliwego ich osadzenia i niedokładnego uszczelnienia pianką montażową. Wówczas z łatwością zaobserwować można przewiewy nad lub pod parapetem oraz w okolicy styku muru z ościeżnicą. Problemem starszych budynków mieszkalnych jest brak miejsca na warstwę izolacyjną w ościeżu. W takich przypadkach, w wyniku docieplania ościeży zmniejsza się światło otworu, do którego dostosowane zostały okna lub drzwi. W nowym budownictwie problem ten rozwiązano, pozostawiając w ościeżu więcej miejsca na warstwę izolacyjną.
4. piwnice i fundamenty – 10-15% ciepła
Dopiero od niedawna zaczęto doceniać korzyści płynące z docieplania podmurówek oraz ścian piwnic. Dotychczas pozostawiano te miejsca bez izolacji termicznej bądź ocieplano je symbolicznie. Tymczasem, niedocieplenie nadziemnej części fundamentów oraz ścian podziemnych prowadzi do szybkiego wychładzania się podłóg oraz dużych strat ciepła.
5. wentylacja – 10-40% ciepła
Każda sprawnie działająca instalacja wentylacyjna generuje stosunkowo dużą utratę ciepła. Część ciepła można jednak odzyskać, wybierając instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła lub z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Badania termowizyjne
W celu dokładnej lokalizacji nieszczelności w budynku wykonać należy badania termowizyjne. Przy użyciu kamery termowizyjnej uzyskać można zróżnicowany kolorystycznie, cieplny obraz budynku. Plamy w odcieniach kolorów zielonego i niebieskiego odzwierciedlają miejsca szczelne, o prawidłowej termoizolacji. Plamy żółte, pomarańczowe i czerwone sygnalizują natomiast miejsca, w których dochodzi do strat ciepła.
Jeśli, budując dom, nie jesteśmy pewni staranności swojego wykonawcy, warto zainwestować w powykonawcze badanie termowizyjne, na podstawie którego będziemy mogli wyegzekwować ewentualną reklamację i ustrzec się przed konsekwencjami nadmiernej utraty ciepła z budynku.