Segregowanie śmieci stanowi ważny element dbania o ekologię. Do tej pory podział śmieci w gospodarstwie domowym odbywał się w oparciu o trzy pojemniki: żółty, zielony i niebieski. Od pierwszego lipca 2017 roku weszła w życie ustawa zmieniające dotychczasowe zasady związane z prowadzeniem procesu segregacji.
Wprowadzona zmiana wynika z konieczności zmiany regulacji obowiązującej od czterech lata, ponieważ nie przyniosła ona zakładanych rezultatów. Do tej pory obowiązywano niejednorodne w skali kraju przepisy. Zgodnie z zapisami władze samorządowe miały wolną rękę w zakresie frakcji segregowanych śmieci. Sprawiło to, że w 1,4 tys. gmin odpady były dzielone na cztery frakcje (lub więcej), w ok. 440 tys. na trzy frakcje (tj. szkło i papier, zmieszane odpady, pozostałe suche), w ok. 180 tys. na dwie (mokre i suche). Takie rozdzielenie i jednocześnie wolny wybór dla władz samorządowych sprawiło, że gromadzenie surowców wtórnych zostało zasadniczo utrudnione.
Segregacja śmieci – zmienione przepisy
Od lipca bieżącego roku obowiązują już przepisy, które w równym stopniu dotyczą całego kraju. Określają one w precyzyjny sposób, jakiego rodzaju odpady należy przyporządkować do kontenerów o odpowiednim kolorze i tak:
- zielony pojemnik (szkoło),
- niebieski pojemnik (papier, tektura oraz opakowania z tych materiałów),
- żółty pojemnik (metale, plastik, opakowania wielomateriałowe, w tym kartony po mleku oraz sokach),
- brązowy pojemnik (materiały, które ulegają biodegradacji, tzw. resztki kuchenne).
Jeśli jakiś samorząd zdecyduje również o segregacji szkła na: bezbarwne i kolorowe, zobowiązany będzie wprowadzić dodatkowy pojemnik (biały), na którym będzie widniał napis „szkło bezbarwne”. Na wprowadzenie zmiany w zakresie segregacji odpadami gminy mają 5 lat.