Wewnętrzne schody w domu oprócz podstawowej funkcji – zapewnienia bezpieczeństwa w przedostaniu się na wyższe piętro (bądź powrót z niego do niższych kondygnacji), pełnią także funkcje estetyczną – wystroju wnętrza.
Wewnętrzne schody do domu można zamówić na wymiar, bądź skorzystać z gotowych ofert na rynku. Wszystko zależy od zasobności portfela. Schody gotowe najczęściej występują w wersji: kręconych, jedno lub dwubiegowych. Mogą składać się z kilku elementów, bądź stanowić całość. Atutem tego wariantu wewnętrznych schodów, jest stosunkowo prosty montaż, a także przystępne ceny. Większość gotowych schodów wykonana jest z drewna i stali. Możliwości w zakresie schodów na zmówienie jest wiele. Wykonywane są z różnorodnych materiałów i wyróżnia je wielość form. Przy czym cena takich schodów jest znacznie większa od ceny gotowych wzorów, ponieważ oprócz wartości materiałów doliczana jest również cena wykonawcy.
Schody wewnętrzne mogą powstawać również na etapie budowy domu. Wykonywane są najczęściej z żelbetonu, są pełne i montowane w wydzielonej klatce. Rzadko wykorzystuje się takie rozwiązanie w otwartej przestrzeni, ponieważ taka konstrukcja zajmuje sporo miejsca. Przyjmuje się, że minimalna szerokość stopni wynosi 80 centymetrów, zaś głębokość od 26 do 30 centymetrów, przy wysokości od 16,5 do 20 centymetrów.
Ostateczny wygląd zależy od materiału, jakim zostaną wykończone stopnie. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno, przy czym wykorzystuje się gatunki liściaste: dąb, buk, brzoza, wiśnia i klon oraz egzotyczne: mahoń i tek. Można również wykorzystać drzewa iglaste wysezonowane, bez sęków, posiadające gęste usłojenie. Do zabezpieczenia schodów pokrytych drewnem wykorzystuje się olej do drewna lub lakier. Alternatywę dla drewna na stopniach, w szczególności na schodach żelbetonowych stanowi wykładzina dywanowa lub płytki ceramiczne.