Rząd chce poszerzyć ulgę termomodernizacyjną


Wiemy już, że Rada Ministrów podjęła pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród proponowanych nowelizacji znalazły się między innymi zmiany w naliczaniu ulgi termomodernizacyjnej. Obecnie wydatki poniesione na ocieplenie budynku czy instalacje pompy ciepła można odliczyć od podstawy podatku PIT. System ten komplikuje się, gdy prace remontowe współfinansuje lub organizuje gmina.

Ważne zmiany w ustawodawstwie podatkowym

Samorządy nie zawsze są podatnikami VAT i czasem nie mają możliwości wystawiania faktur. W takich wypadkach skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie jest możliwe, szczególnie gdy płatność została przekazana gminie. Przepisy wymagają w tej kwestii poprawek. Po nowelizacji podstawą do udzielenia ulgi będzie dowód wpłaty na rzecz samorządu.

Inną korzystną dla podatników zmianą jest poszerzenie grupy organizacji samorządowych, które mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Nowelizacją mają być też objęte postanowienia dotyczące daniny solidarnościowej. Jest to dodatkowa opłata w wysokości 4% pobierana od najbogatszych podatników. Taksa dotyczy osób, których roczny dochód przekracza milion złotych, a nalicza się ją od nadwyżki zarobków przekraczających ten limit. Zmiany mają dotyczyć możliwości odliczenia strat z ubiegłych lat dotyczących dochodów, które zostały objęte daniną. W obecnym prawie nie jest powiedziane wprost czy możliwość taka istnieje. Nowe ustawodawstwo ma umożliwić podatnikom takie rozwiązania.

Kolejna zmiana zapisana w projekcie ma dotyczyć zapomóg. Aktualnie z podatku zwolnione są tylko zapomogi wypłacane w przypadku klęski żywiołowej lub długotrwałej choroby. Okres pandemii pokazał, że to nie wystarczy. W czasie lockdownu zamknięte były kina, teatry i inne instytucje kultury. Osoby w nich pracujące potrzebowały wsparcia finansowego. Pomoc, która do nich trafiała nie mogła być jednak objęta zwolnieniem, ponieważ pandemia nie mieściła się w definicji klęski żywiołowej. Zmiany w prawie mają to zmienić i rozszerzyć zakres zapomóg, od których nie trzeba płacić podatku.

Po co te nowelizacje?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że jest gotowe na wspólną pracę, której celem jest stworzenie jeszcze lepszego systemu ulg dla różnych grup społecznych. Odliczenie od podatku to ważny element polityki prorodzinnej, socjalnej czy działań wspierających ochronę środowiska.
By jednak zachęty w postaci ulg czy zwolnienia z podatku były skuteczne, zasady ich naliczania muszą być praktyczne i łatwe do zastosowania. Ułatwienia podatkowe skierowane do właścicieli nieruchomości przed termomodernizacją czy organizacji pozarządowych mogą być dla nich ważnym wsparciem i czynnikiem mobilizującym do wprowadzenia zmian oraz dalszego rozwoju.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.