Ponad połowa instalowanych w polskich domach pomp ciepła może nie posiadać parametrów, które deklarują ich producenci. Dotyczy to przede wszystkim tanich urządzeń sprowadzanych z Azji. Wkrótce mogą ruszyć kontrole, po których mogą zostać cofnięte dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Rządowy program „Czyste Powietrze” to dotacje dla właścicieli mieszkań i domów na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Dofinansowanie może wynieść nawet 135 tys. zł w zależności od zakresu przeprowadzonych prac.
W ramach termomodernizacji jednym z podstawowych zadań jest wymiana źródła ciepła. Popularnym rozwiązaniem jest montaż ekologicznej i nowoczesnej pompy ciepła. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pan Paweł Mirowski, informuje, że co miesiąc składanych jest około 7 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu pompy ciepła.
Taniej nie znaczy lepiej
Każde urządzenie grzewcze powinno posiadać parametry techniczne, jakie deklaruje jego producent oraz spełniać rygorystyczne normy. Ich potwierdzeniem jest świadectwo wydane przez akredytowane laboratorium działające na terenie Unii Europejskiej. Obecnie certyfikaty takie są wymagane w przypadku kotłów na pelet i do zgazowania drewna. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami pompy ciepła nie podlegają obowiązkowym badaniom laboratoryjnym, co doprowadziło do wprowadzenia na krajowy rynek urządzeń, których rzeczywiste parametry odbiegają od tych deklarowanych w dokumentacji przygotowanej przez producenta.
Doktor Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE szacuje, że nawet połowa instalowanych w Polsce urządzeń może nie spełniać wymogów technicznych. Problem taki dotyczy przede wszystkim urządzeń sprowadzanych z Chin, po które chętnie sięgamy ze względu na zdecydowanie niższą cenę.
Pierwsze kontrole w 2024 roku
Pod koniec października w siedzibie NFOŚiGW spotkali się przedstawiciele branży oraz MKiŚ, MRiT, MRiRW, IOŚ i NFOŚiGW. Celem spotkania było ustalenie, jakie zmiany dotyczące pomp ciepła powinny zostać wprowadzone w zasadach programu „Czyste Powietrze”, aby zapewnić beneficjentom możliwość zakupu jedynie sprawdzonych urządzeń o dobrej jakości.
Zgodnie z ustaleniami, jak najszybciej mają zostać wprowadzone nowe regulacje, na podstawie których dotacja w ramach programu będzie przyznawana tylko w przypadku montażu urządzeń przetestowanych przez akredytowane laboratoria działające zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.
Po wejściu zmian w życie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma rozpocząć kontrole, o których mówi się od dłuższego czasu. Tego typu działania do tej pory nie były jednak realizowane ze względu na brak podstawy prawnej.
Montaż tańszych, ale wątpliwej jakości pomp ciepła przestanie być opłacany. W przypadku braku wymaganych dokumentów i certyfikatów potwierdzających odpowiednią jakość urządzenia środki z rządowego programu nie zostaną przyznane.