Rozbudowa domu a przepisy

rozbudowa domu

W świetle obowiązującego prawa budowlanego, pod pojęciem „budowy” rozumiemy nie tylko właściwe wykonywanie obiektu budowlanego, ale także jego odbudowę, rozbudowę czy nadbudowę. Podczas rozbudowy domu zwiększa się jego powierzchnia użytkowa oraz kubatura, a efektem tych zmian jest powstanie nowej substancji budowlanej.

Rozbudowa domu ma więc, w zakresie działań administracyjnych, takie samo znaczenie jak budowa i przed jej rozpoczęciem należy koniecznie zwrócić się do właściwego organu z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy załączyć:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami, pozwoleniami i uzgodnieniami; jeśli obiekt po rozbudowie wymagać będzie zwiększenia dostaw energii elektrycznej, wody czy gazu, niezbędne będzie także przedstawienie dokumentacji dotyczącej zaopatrzenia domu w media
  • zaświadczenie o przynależności projektanta do izby samorządu zawodowego oraz oświadczenie projektanta o wykonaniu projektu w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; do dysponowania nieruchomością na cele budowlane uprawnia tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego (obejmującego prawo do wykonywania robót budowlanych). Właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o przysługującym mu prawie własności.
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (o ile teren, na którym prowadzone będą roboty budowlane nie został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego)
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej

Potrzebne formularze dostępne są w urzędzie, można je również pobrać ze strony internetowej.

Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami złożyć należy w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta (w przypadku miast na prawach powiatu).

Pozwolenie na budowę wydaje starosta lub prezydent miasta. Decyzja musi zostać ogłoszona w ciągu 65 dni. Należy jednak pamiętać, że pozwolenie wydawane jest na czas określony (3 lata). Tak więc, jeśli w ciągu trzech lat od wydania decyzji budowa nie zostanie rozpoczęta, a także w przypadku zatrzymania robót budowlanych na czas dłuższy niż trzy lata, pozwolenie traci swoją ważność.

Uzyskanie pozwolenia na budowę to jeszcze nie koniec czekających nas formalności. O planowanym terminie robót powiadomiony zostać musi, nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem prac, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Konieczne jest także złożenie oświadczenia kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz przedstawienie zaświadczenia o jego wpisie na listę izby samorządu zawodowego. Jeśli zlecamy rozbudowę domu zewnętrznemu wykonawcy, kierownik budowy wyłoniony zostanie bez naszego udziału. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne prowadzenie prac budowlanych, to na nas spoczywa obowiązek znalezienia kierownika budowy.

Następnym krokiem jest zakup i rejestracja dziennika budowy. Dzienniki budowy znajdziemy w większości marketów budowlanych i sklepów papierniczych. Rejestracji dokonuje się w starostwie lub w urzędzie miasta. Przed złożeniem wniosku o rejestrację dziennika budowy, inwestor i kierownik budowy wypełnić muszą jego stronę tytułową. Ponadto, kierownik budowy powinien dokonać pierwszego wpisu do dziennika (o podjęciu obowiązków kierownika budowy). W ciągu trzech dni od złożenia wniosku, dziennik otrzymuje numer, zostaje zarejestrowany i ostemplowany.

Uwaga! Po dokonaniu planowanej rozbudowy, nadzór budowlany musi zostać poinformowany o zakończeniu robót! Do zawiadomienia o zakończeniu robót załączyć należy wypełniony dziennik budowy.

Prace budowlane, które bezwzględnie wymagają pozwolenia na budowę:

  • zmiana konstrukcji dachu
  • zmiana konstrukcji ścian obiektu (w tym – ścian wewnętrznych)
  • zmiana konstrukcji budynku
  • zmiany dotyczące umiejscowienia okien i drzwi (ich liczby i wielkości)

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących statusu wykonywanych prac budowlanych, należy zwrócić się do odpowiedniego organu z prośbą o rozstrzygnięcie niejasnych dla nas kwestii.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.