Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników na ścieki, a poniżej omówienie najpopularniejszych z nich.
Wybudowanie domku na odludziu to marzenie wielu osób, jednak może się to wiązać również z pewnymi niedogodnościami, a mianowicie brakiem przyłączenia do kanalizacji miejskiej. W takim wypadku właściciel domu musi sam zadbać o odprowadzanie ścieków, a szczegóły trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu.
Konieczne jest bowiem umieszczenie na działce zbiornika na ścieki, który powinien być szczelny. Należy go zlokalizować w takim miejscu działki, aby łatwe było jego opróżnianie. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie przyłącza do wozu asenizacyjnego w ogrodzeniu, wówczas opróżnianie zbiornika możliwe jest nawet podczas nieobecności właścicieli.
Jednym z najpopularniejszych zbiorników na ścieki jest szambo, czyli duży pojemnik, który umieszcza się pod ziemią. Wielkość zbiornika zależy od potrzeb i ilości mieszkańców, im większy, tym rzadziej trzeba go będzie opróżniać. Dobrze jednak wybrać wielkość, która odpowiadać będzie wielkości beczek w samochodach, wywożących szambo w okolicy, za przyjazd większego pojazdu zapłacimy więcej, dobrze by było, aby był zapełniony w całości. Kupując zbiornik na szambo należy sprawdzić, czy posiada certyfikat szczelności. Szambo można również wybudować samodzielne, jednak w niektórych pozwoleniach na budowę, bo takowe są wymagane dla zbudowania szamba, chyba że jest ono częścią projektu domu i zagospodarowania działki, na które uzyskaliśmy pozwolenie, może znajdować się wymóg użycia szamba z certyfikatem.
Innym rozwiązaniem jest zbudowanie zbiornika z kręgów. Dzisiaj jest ono zdecydowanie mniej popularne niż kiedyś. Montaż polega na wykonaniu wykopu, w którym umieszcza się kręgi. Następnie dno zbiornika wylewa się specjalną zaprawą i uszczelnia. Rozwiązanie to jednak po kilku latach użytkowania może wymagać naprawy, ponieważ nawet mimo użycia specjalnych substancji do uszczelnienia przestrzeni między kręgami, nieszczelności się pojawiają, a to grozi zatruwaniem wód gruntowych.
Zbiornik na ścieki można również wykonać z betonu, wówczas wylewa się go bezpośrednio na działce. Aby zbiornik był szczelny należy użyć wysokiej jakości betonu, a następnie zabezpieczyć go dokładnie specjalnym impregnatem. Jest to rozwiązanie dobre, gdy chcemy zbudować zbiornik o nietypowej wielkości lub kształcie, albo umieścić go w trudno dostępnym miejscu na działce. Właściwie wykonany zapewni odpowiednią szczelność na lata użytkowania.
Zbiorniki betonowe można również złożyć z elementów prefabrykowanych. Gotowe elementy są stosunkowo niedrogie, oraz łatwe w samodzielnym montażu. Jest to rozwiązanie trwałe, odporne na odkształcenia i korozję, nie wymaga dodatkowego kotwiczenia. Wadą jest jednak konieczność przywiezienia tych elementów ciężkim sprzętem, a także umieszczenia ich we wcześniej przygotowanym wykopie za pomocą dźwigu. Nie na każdej działce będzie więc miejsce, aby taki sprzęt mógł dojechać.
Zbiorniki prefabrykowane mogą być również wykonane z tworzyw sztucznych (laminatów). I ile zapewniają szczelność, to są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przy ich montażu należy zachować ostrożność.