Ogrzewanie nadmuchowe jest coraz częściej instalowane w nowoczesnych domach. Do jego atutów zalicza się w pełni zautomatyzowany system pracy, a także niskie koszty eksploatacji. W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem, koszty ogrzewania powietrznego zmniejszają się o ok. 30-40%.
System ogrzewania nadmuchowego nie wymaga montowania żadnych rur czy grzejników, ponieważ ciepło płynie z powietrza i oddawane jest do otoczenia. Plusem ogrzewania nadmuchowego jest krótki czas ogrzania budynku.
W systemie ogrzewania powietrznego źródłem ciepła może być pompa ciepła ( powietrze – powietrze) lub kondensacyjny piec nadmuchowy (gazowy). Takie podgrzane i zarazem przefiltrowane powietrze za pomocą specjalnych przewodów nawiewnych, przez kratki dostaje się bezpośrednio do pomieszczeń w domu. Powietrze nagrzane do temperatury 45 stopni łączy się z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniach, dzięki czemu ogólna/odczuwalna temperatura w domu wzrasta. Zużyte powietrze zasysa przewód powrotny i „wyrzuca na zewnątrz”, gdzie miesza się ono ze świeżym powietrzem, filtruje, aby zostać wtłoczone z powrotem do pieca.
Ogrzewanie nadmuchowe spełnia kilka funkcji jednocześnie. Po pierwsze ogrzewa powietrze, ale również wentyluje je, nawilża, filtruje, a nawet schładza.
Warto nadmienić, że system ogrzewania powietrznego posiada możliwość dowolnego konfigurowania w każdym pomieszczeniu. Pozwala to na swobodne sterowanie przez domowników zgodnie z ich „klimatycznymi” upodobaniami.
Dzięki funkcji jaką jest filtrowanie powietrza, system ogrzewania nadmuchowego zabija drobnoustroje, usuwa zanieczyszczenia z powietrza (w tym dym papierosowy oraz przykre zapachy), a także pochłania kurz, czy sierść które mogą wywoływać alergie.