Konsekwencje błędów podczas budowy domu zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami. Dlatego warto kontrolować budowę, aby uniknąć dodatkowych wydatków. Nadzór jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na konieczność podwójnego płacenia za popełnione błędy, ale przede wszystkim dlatego, że licznych pomyłek nie da się już naprawić.
Do najczęstszych błędów podczas budowy można zaliczyć przede wszystkim brak badań geotechnicznych. Z uwagi na nieodpowiedni grunt może to doprowadzić do konieczności zatrzymania prac budowlanych i przeprojektowania fundamentów. Kolejnym błędem popełnianym podczas budowy domu jest źle przygotowany wykop. Okazuje się, że nie wszyscy pamiętają o tym, że wykop pod fundamenty budynku powinien być wykonywaniu przy wykorzystaniu koparki tylko do określonej głębokości. Ostatnia warstwa około 10 – centymetrowa, powinna być wykopana łopatą tak, aby nie naruszyć i nie uszkodzić gruntu rodzimego. Dodatkowo ścianki wykopu powinny być zasłonięte folią. Pozwala to na zachowanie w czystości zbrojenia, a później betonu.
Źle wyznaczony poziom zero (poziom wykończanej posadzki parteru) jest dość częstym błędem popełnianym podczas budowy domu. Wynika on z wykonania zbyt głębokiego wykupu. Równie często dochodzi do nieodpowiedniego zagęszczenia gruntu, co powoduje późniejsze pękanie i nierównomierne osadzanie podłogi. Warto starannie zagęścić grunt wokół budynku, jeśli grunt jest gliniasty bądź ilasty. Jak podkreślają specjaliści, są to podłoża spoiste, które po ubiciu są prawie nieprzepuszczalne dla wody, ale w luźnym stanie potrafią się rozpływać, zaś zimą pęcznieć i rozsądzać nawierzchnię.
Kolejnym niezwykle często popełnianym błędem podczas budowy domu są źle prowadzone prace betoniarskie. Problemy pojawiają się już na etapie niewłaściwie przygotowanego deskowania, a następnie niepoprawnego układania mieszanki w deskowaniu. Okazuje się, że trzecim błędem podczas wykonywania prac betoniarskich jest brak procesu zagęszczania ułożonego betonu, a następnie niewłaściwa jego pielęgnacja. Jak wskazują analizy, najczęstszym błędem na tym etapie budowy jest, zbyt szybkie przystąpienie do dalszych prac po zakończeniu betonowania.
Podczas wielu budów dochodzi do błędów związanych ze złą izolacją przeciwwodną. Kłopoty pojawiają się również podczas wykorzystania niewłaściwej zaprawy murarskiej. Okazuje się, że zmiana zaprawy termoizolacyjnej na zwykłą (tańszą) może nastręczyć wielu problemów.
Częstym błędem popełnianym podczas budowy domu jest źle dobrana i nieciągła termoizolacja, a także źle rozmierzone schody.
Podczas budowy dachu, także dochodzi do wielu pomyłek. Jedną z nich jest zły układ warstw dachu. Okazuje się, że zmiana jednej warstwy determinuje konieczność przeprojektowania całego układu połaci. Rażącym błędem jest wykorzystywanie niewłaściwej folii dachowej, a także zamknięcie przepływu powietrza między ociepleniem a folią, jak również brak szczeliny przy folii z warstwą refleksyjną.
Okazuje się, że na końcowych etapach budowy, także może dojść do wielu błędów i niedociągnięć. Niewykończenie ocieplonej elewacji, a także liczne niedokładności wykonawcze należą do częstych przykładów błędów podczas budowy domu. Zakończenie etapu budowy w złym momencie również może przynieść wiele dodatkowych kosztów. Warto pamiętać, aby przepusty pod piony kanalizacyjne lub instalacje wykonywać od razu. Dzięki temu uda się uniknąć późniejszego niszczenia stropu.