Deklaracja CEEB to nowy obowiązek, którym obciążono właścicieli nieruchomości i zarządców lokali usługowych oraz domów. Od 1 lipca konieczne jest składanie deklaracji, w której muszą oni wykazać, z jakiego źródła ogrzewania korzystają podlegające im budynki. CEEB to Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To nowa jednostka, powołana przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego specjalnie po to, by gromadzić dane na temat ogrzewania. Kiedy należy złożyć deklarację i w jaki sposób można to zrobić? Czy jest obowiązkowa? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Dlaczego powołano CEEB?
Zadaniem nowej jednostki będzie zebranie danych na temat tego, jak w naszym kraju ogrzewane są domy i inne budynki. W jakim celu? Powody wyjaśniała Dorota Cabańska, p.o Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, podczas konferencji prasowej. Przede wszystkim brakuje wiedzy, w jaki sposób budynki są ogrzewane. Uniemożliwia to chociażby skuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza, a także utrudnia termomodernizację nieruchomości. Dzięki zebraniu konkretnych danych, łatwiejsze byłoby kontrolowanie jakości powietrza oraz poprawa w tym zakresie.
Podczas konferencji podkreślano, że chodzi rzeczywiście przede wszystkim o kwestie związane z ekologią i bezpieczeństwem, a nie o nakładanie kar. Choć z pewnością podczas kontroli część osób będzie musiało tłumaczyć się z niezbyt ekologicznego podejścia i zaplanować zmiany.
Jak złożyć deklarację i czym grozi niespełnienie tego obowiązku?
Deklarację możemy złożyć w formie papierowej lub przez internet pod adresem zone.gunb.gov.pl. Jeśli chcemy wydrukować i wypełnić dokumenty, możemy je pobrać ze strony gunb.gov.pl. Następnie należy wysłać je pocztą lub donieść osobiście i złożyć w Urzędzie Miejskim.
W deklaracji zawarte będą nasze podstawowe dane, a także adres nieruchomości, której ona dotyczy. Kluczowa jest oczywiście informacja o rodzaju oraz liczbie źródeł ciepła albo źródeł spalania paliw, które działają na terenie nieruchomości. Przy czym jeśli dochodzi do spalania, należy także udzielić informacji o przeznaczeniu oraz tym, jakie wykorzystujemy paliwo.
Deklaracje można było składać od początku lipca. W przypadku istniejących budynków, ich właściciele i zarządcy mają aż 12 miesięcy na przekazanie wypełnionych dokumentów. Natomiast jeśli chodzi o nowe domy i lokale, tu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Czas na złożenie deklaracji to 14 dni liczonych od momentu, w którym źródło ciepła zostało uruchomione.
Deklarację muszą złożyć właściciele domów czy lokali oraz osoby zarządzające budynkami. Obowiązek ten nie dotyczy najemców ani osób mieszkających w bloku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w takim lokalu znajduje się odrębne źródło grzewcze, na przykład w postaci kominka. Należy wówczas samodzielnie złożyć deklarację CEEB.
Jeśli nie spełnimy tego obowiązku w terminie, grozi nam grzywna zgodna z ogólnymi zasadami kodeksu wykroczeń. Co ciekawe, nie przewidziano żadnych kar w przypadku podania błędnych informacji. Żeby jednak uniknąć takich sytuacji, każda złożona deklaracja zostanie zweryfikowana.