Wiele osób decyduje się na pracę w domu. Jednak, aby spokojnie można było wykonywać zawodowe obowiązki, należy zadbać o właściwe zaaranżowanie przestrzeni. Wbrew pozorom otoczenie, w którym się pracuje wpływa na efekty podjętych działań.
Aranżacja miejsca do pracy w domu uwarunkowana jest specyficznymi potrzebami każdego z użytkowników przestrzeni. Organizowanie miejsca do odrabiania lekcji i nauki wymaga przygotowania większego biurka w pokoju dziecięcym. Blat powinien być na tyle duży, aby po ustawieniu na nim komputera znalazło się jeszcze miejsce na książki, atlasy itp.
Miejsce do pracy dla dorosłych wymaga innej aranżacji. Na dużych przestrzeniach idealnym miejscem jest oddzielny gabinet. Dzięki temu pracujący w domu nie przeszkadza innym, sam również nie jest rozpraszany przez pozostałych domowników. Gabinet najlepiej usytuować z daleka od dziennej części domu. Nadaje się do tego odpowiednio przygotowany: strych, piwnica, bądź poddasze. Warto zadbać o to, aby okna gabinetu nie wychodziły na ruchliwą okolicę, zaś drzwi do niego były dźwiękoszczelne.
Jeśli rytm życia wszystkich członków rodziny wskazuje na potrzebę pracy w domu, dobrym rozwiązaniem jest zaaranżowanie rodzinnej pracowni z dużym stołem, gdzie będzie znajdował się komputer. Idealnie nadają się do tego duże przestrzenie tj. antresole, czy otwarte poddasza. Atutem takiego miejsca jest wspólnie spędzony czas i możliwość kontrolowanego korzystania przez dzieci z komputera. Wadą zaś brak ciszy i spokoju.
Aranżując domową przestrzeń do pracy, warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje osoby, która ma z niej korzystać. Dorośli, z uwagi na większą podzielność uwagi, mogą mieć w swoim otoczeniu większą ilość potencjalnych rozpraszaczy (np. muzyka, ciekawy widok za oknem). Projektując przestrzeń do pracy dla dzieci, warto zadbać o jak najmniejszą ilość bodźców, które mogą je rozpłaszczać. Dziecięce kąciki do pracy powinny znajdować się z dala o : kuchni, czy salonu z telewizorem.