Od dawna wiadomo, że kolory ścian w domu wpływają na nastrój jego domowników. Wybór koloru wnętrza i wystrój pomieszczeń odzwierciedla gusta właścicieli domu, ich zainteresowania oraz pasje.
Przed wyborem koloru ścian w salonie warto gruntownie się zastanowić, ponieważ salon to „serce” domu. To także miejsce, gdzie wszyscy mieszkańcy spędzają dużo czasu, więc powinien spełniać odpowiednie warunki do odpoczynku. Salon pełni również funkcję reprezentacyjną, ponieważ właśnie tam przyjmowani są gości, zapraszani znajomi, dlatego powinien się też dobrze prezentować.
Jak się okazuje wybór koloru ścian może nastręczać wielu problemów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odcieni o apetycznie brzmiących nazwach, które wcale nie ułatwiają wyboru. Warto jednak przed podjęciem decyzji, zapoznać się z psychologią koloru.
Kolor niebieski „przynosi” czystość i świeżość. To barwa, która należy do chłodnych, dlatego też nie sprawdzi się w salonie, który ma sprawiać wrażenie przytulnego. Warto nadmienić, że kolor ten optycznie powiększa wnętrze. Wszystkie odcienie niebieskiego, od jasnych barw, przez błękity, aż po ciemny granat pozwalają na dopasowanie do różnych wnętrz. Niebieski uspokaja, odpręża i relaksuje. W takim wypadku, jako kolor salonu, sprawdzi się idealnie.
Z kolei kolory natury, wszelkie beże, szarości i czernie sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa, a także pracy i koncentracji. Doskonale pasują do wnętrz, w których jest dużo dodatków o zdecydowanych kolorach takich jak: czerwony bądź pomarańczowy.
Salon w kolorze zielonym bardzo dobrze będzie wpływał na układ nerwowy, a także poprawiał pracę płuc i krążenie. Zielony to kolor nadziei, symbol wolności i życia. Wszystkie odcienie zieleni, od głębokiego zielonego, który nada pomieszczeniu klubowego charakteru, po jasny seledynowy rozświetlający pomieszczenie, będą się dobrze prezentować w salonie.
Barwa pomarańczowa odzwierciedla energię, optymizm, a także sprzyja działaniu. Rozświetla wnętrze i nawiązuje do klimatu tropików. Pomarańczowy dobrze sprawdza się w połączeniu z niebieskim (jako barwa kontrastowa). W zestawieniu z białym wydaje się jeszcze bardziej ciepły. Niektóre odcienie pomarańczowego są bardzo intensywne. Warto je wykorzystać w dodatkach.
Czerwień w salonie to bardzo „odważne” posunięcie. Kolor ten niesie ze sobą dużo energii, silnie pobudza do działania, jednak jego zastosowanie w nadmiarze może być przytłaczające, a nawet działać drażniąco. Specjaliści od aranżacji wnętrz zalecają, aby kolor czerwony zastosować raczej w dodatkach, niż „na ścianie”. Orientalny charakter salonu można uzyskać poprzez połączenie barwy czerwonej z fioletem, niebieskim bądź różem. Nieco innym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ściany na kolor czerwony, dzięki czemu uzyska się większą głębię, a wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Standardowa biel w salonie sprawdzi się w pomieszczeniach surowych i minimalistycznych. Biel powoduje, że przestrzeń staje się chłodna, przejrzysta i optycznie większa. Aby przełamać monotonię bieli w salonie, warto zastosować kolorowe akcenty w postaci dodatków tj. poduszki, narzuty itp.
Salon w odcieniach koloru żółtego to dobre rozwiązanie we wnętrzach, które są słabo doświetlone. Doskonale komponuje się również z szarym, białym, zielonym lub błękitem. Żółty to niezwykle pozytywna barwa, która rozjaśni salon nawet w pochmurny dzień. Należy jednak uważać, ponieważ zastosowany w nadmiarze, może irytować i męczyć.