Jest już projekt ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste

Dwoje ludzi siedzi przy blacie, na którym leżą dokumenty. Jeden z nich trzyma otwarty dokument, a w drugiej dłoni długopis, którym pokazuje coś na kartce

Nareszcie opublikowano wyczekiwany projekt noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw autorstwa resortu rozwoju i technologii. Nowe przepisy mają pomóc przedsiębiorcom stać się właścicielami gruntów, które do tej pory mają jedynie w użytkowaniu wieczystym. Z projektu wiadomo już m.in., że cena nieruchomości nabywanej przez dotychczasowego użytkownika wieczystego będzie ustalana jako co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

O sprzedaży decydować będą wojewodowie i rady gmin

Obecnie w Polsce jest ponad 405 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Użytkownik wieczysty dostanie prawo zgłoszenia żądania zawarcia umowy nabycia prawa własności. Z roszczenia będzie można skorzystać bez względu na sposób nabycia prawa własności. Spod roszczenia wyłączone będą jednak grunty m.in.: niezabudowane, wykorzystywane na prowadzenie ogródków działkowych, pozostające w użytkowaniu wieczystym portów i przystani morskich. Konkretne zasady przeznaczania do sprzedaży gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste będą określane przez wojewodów w drodze zarządzenia, a przez samorządy w drodze uchwały. Przygotowując wytyczne, mając kierować się przede wszystkim potrzebami społeczności lokalnej oraz interesem publicznym, w tym potrzebą zabezpieczenia rezerw terenów pod realizację celów publicznych i budownictwa mieszkaniowego, ładem przestrzennym, racjonalnością ekonomiczną, okresem pozostałym do wygaśnięcia użytkowania wieczystego na skutek upływu okresu ustalonego w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz potencjałem inwestycyjnym nieruchomości gruntowej dla potrzeb realizacji celów publicznych, budownictwa mieszkaniowego lub celów użyteczności publicznej.

Zasady ustalania ceny wykupu

Zgodnie z założeniami projektu wykup nieruchomości gruntowej będzie odbywał się w drodze umowy cywilnoprawnej. Nie będzie on jednak mógł nastąpić wcześniej niż przed upływem 10 lat od dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste. Cena gruntu Skarbu Państwa ma wynieść 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste przy płatności jednorazowej lub 25-krotność przy płatności podzielonej na raty, lecz nie więcej niż 60% wartości gruntu. Gdy grunt należy do samorządu, opłata ta wynosić ma 20-krotność stanowiącej iloczyn wartości nieruchomości oraz dotychczasowej stawki opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, lecz nie więcej niż wartość nieruchomości gruntowej. W zależności od obowiązującej stawki procentowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste określonej stosowanie do wskazanego w umowie celu (0,3%, 1%, 2%, 3% lub inna) użytkownik zapłaci za własność gruntu równowartość odpowiednio 6%, 20%, 40%, 60% lub więcej aktualnej na dzień nabycia wartości rynkowej gruntu. Ta z kolei określana będzie przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym. Projekt przewiduje też obowiązek przeprowadzenia pisemnych rokowań dotyczących warunków sprzedaży gruntu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.