Obecnie mamy do czynienia z drożyzną na rynku nieruchomości. W zatrważającym tempie rosną nie tylko ceny gotowych domów, ale też usług oraz materiałów budowlanych. Dlatego coraz więcej uwagi przyciągają domy prefabrykowane. Ich postawienie jest dużo szybsze, co wiąże się nie tylko z ograniczeniem kosztów, ale też oszczędza nam mnóstwo problemów organizacyjnych. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak wybrać jedną z kilku dostępnych technologii budowy domów prefabrykowanych.
Chyba najpopularniejsza w Polsce technologia budowy domów prefabrykowanych polega na uzupełnianiu elementami prefabrykowanymi drewnianego szkieletu. Taki typ domów nazywamy domami szwedzkimi. Często są one mylone z domami kanadyjskimi, jednak poza zastosowanym materiałem, czyli drewnem, oraz szkieletową konstrukcją, nic więcej ich nie łączy. Domy kanadyjskie są tworzone od zera na placu budowy, zaś domy szwedzkie powstają z dostarczanych na plac gotowych prefabrykatów.
Czy domy szwedzkie nadają się do naszego klimatu? W Polsce królują domy murowane i drewniane konstrukcje zyskały opinie mało trwałych oraz nie dających wystarczającego schronienia w trakcie zimy. Jednak skoro sprawdzają się w mroźnych regionach Szwecji oraz Kanady, zrozumiałe jest, iż sprawdzą się także u nas. Wszystko to kwestia technologii. U nas prawdopodobnie pokutuje opinia wyrobiona na podstawie starych budynków, z poprzedniej epoki. Nowoczesne domy prefabrykowane z drewna są nie tylko trwałe, ale też bardzo odporne, zarówno na warunki atmosferyczne, jak i szkodniki. Do tego cechują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi.
Jeżeli jednak obawiasz się, że taka konstrukcja nie będzie wystarczająco trwała, możesz zdecydować się na rozwiązanie analogiczne, jednak oparte na szkielecie stalowym. Tego typu domy są preferowane w regionach, gdzie występują silne wichury i huragany, np. na niektórych obszarach Stanów Zjednoczonych. Stalowe elementy są ocynkowane, co zabezpiecza je przed korozją. Taka konstrukcja jest bardzo trwała.
Dowiedz się więcej – Czy warto postawić dom szkieletowy?
Osoby nieprzekonane do konstrukcji szkieletowych mogą postawić dom z prefabrykatów betonowych. Jest to dużo bardziej “swojski” materiał w kontekście naszego budownictwa. Sam beton ostatnio nawet staje się bardzo trendy i często wykorzystuje się go jako element designerskich wnętrz. Zaś zbrojony beton jest znany ze swojej ogromnej wytrzymałości. Dlatego takie domy będą służyć przez kolejne pokolenia. Cechuje je również dobra izolacja zarówno akustyczna, jak i termiczna.
Dom z prefabrykatów betonowych stawia się bardzo szybko, w ciągu 2-3 miesięcy. Do tego prefabrykaty powstają w kontrolowanych warunkach, z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń, dzięki czemu pozwalają uzyskać bardzo zwartą i precyzyjną budowlę. Można zakładać, iż będzie ona lepiej wykonana niż większość domów stawianych metodami tradycyjnymi. Ograniczeniem jest trudna lub nawet niemożliwa rearanżacja układu pomieszczeń w już gotowym domu. Wynika to z tego, że otwory drzwiowe oraz okienne są umieszczane w prefabrykacie już na etapie jego powstawania.
Dla lubiących eksperymenty można polecić dom z prefabrykatów keramzytowych. Keramzyt to materiał doskonale znany z ogrodnictwa – granulat wypalany z gliny ilastej. Jednak okazuje się, że jego właściwości świetnie sprawdzają się też w budownictwie. W Polsce technologia ta dopiero raczkuje, jednak firmy stawiające domy z keramzytu deklarują, iż na Zachodzie stosuje się ją od dziesięcioleci. Keramzyt jest bardzo lekki, co ułatwia transport prefabrykatów, a więc też obniża jego koszt. Do tego cechuje się świetną termoizolacją oraz izolacją akustyczną.
Dowiedz się więcej – rodzaje domów prefabrykowanych