Udany proces sprzedaży domu to taki, który przebiega sprawnie oraz pozwala uzyskać satysfakcjonującą cenę. Masz bardzo duży wpływ na to, czy tak to się odbędzie. W tym artykule znajdziesz garść porad o tym, jak sprzedać dom.
Zanim w ogóle przystąpisz do sprzedaży, musisz się zastanowić, czy chcesz to robić samodzielnie, czy może skorzystasz z usług biura nieruchomości. Prawda jest taka, że polski rynek mieszkaniowy systematycznie się profesjonalizuje i coraz mniej jest ofert bezpośrednich. Dlaczego? Ponieważ pomoc agenta to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo. Do tego często może się okazać, iż mimo prowizji, zatrudnienie agenta pozwoli nam więcej zarobić, ponieważ sprzeda on nieruchomość korzystniej niż zrobilibyśmy to sami.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z biurem nieruchomości, pozostanie ci ustalenie prowizji, sposobu jej płatności (tj. czy płacisz ty, czy kupujący, czy może dzielicie się nią) oraz to, czy ogłoszenie będzie na wyłączność, czy nie. Radzimy zdecydować się na tę pierwszą opcję, o ile wiesz, że trafiłeś na profesjonalistów – więcej nie znaczy lepiej, a dobre biuro potrafi porządnie zająć się ofertą, którą dostali tylko dla siebie. Dalej sprawa jest już prosta, ponieważ agent poprowadzi cię przez cały proces i powie jakie formalności i kiedy trzeba będzie pozałatwiać.
Sprawa nie wygląda już tak nieskomplikowanie, gdy zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż domu. To będzie trochę dłuższa droga.
Zaczniesz ją od tego, że przygotujesz dom do sprzedaży, Te przygotowania można podzielić na trzy grupy:
- przygotowanie stanu formalnego, czyli doprowadzenie papierów nieruchomości do porządku, dotyczy to np. współwłasności, służebności czy ciążących na niej hipotek.
- przygotowanie działki, czyli uporządkowanie terenu wokół domu. Oczywiście nie chodzi tu o to, abyś tworzył od zera piękny ogród, ale możesz skosić trawę, usunąć wybujałe krzaki, gruz czy złom.
- przygotowanie domu, czyli odświeżenie go i zaaranżowanie tak, aby robił jak najlepsze wrażenie i na zdjęciach, i podczas oglądania na żywo. Tutaj przydadzą ci się chociaż podstawowe zasady tzw. home stagingu. W niektórych przypadkach warto rozważyć remont domu, jeśli zysk z takiej inwestycji znacznie przewyższałby koszta. Czasami wystarczy nawet zwykłe pomalowanie fasady, aby podnieść cenę.
Kolejny etap sprzedaży domu to przygotowanie ogłoszenia. Dobre ogłoszenie ma dwie składowe – grafikę oraz tekst. Zacznijmy od grafiki. W jej skład oczywiście wejdą zdjęcia. Jeśli nie masz dobrego aparatu i oka, rozważ zatrudnienie profesjonalisty lub przynajmniej znajomego, który lubi robić zdjęcia. Fotografie powinny być odpowiednio skadrowane i robione przy dobrym, dziennym świetle (pro tip: najlepsze światło jest po południu lub rano). Jednak w sekcji grafiki powinien też się znaleźć rzut nieruchomości, pokazujący układ i rozmiar pomieszczeń, jak też umiejscowienie domu na działce i kształt wraz z wielkością działki.
Sekcja tekstowa ogłoszenia to po prostu opis. “Po prostu” nie znaczy wcale, że to będzie proste. Opis ma być łatwy w czytaniu, a jednocześnie dobrze by przykuwał uwagę. Jednak nie daj się zbytnio ponieść wenie, ponieważ celem opisu jest dostarczenie rzeczowych informacji, tak więc osoba go czytająca ma się nie znudzić, ale też wyciągnąć z niego wszystko to, co istotne, czyli wszystkie podstawowe parametry nieruchomości, jak też jego najciekawsze, najlepsze cechy (pamiętaj – akcentuj to, co dobre, a nie to, co niedobre!).
Jeżeli już trafisz klienta i transakcja będzie miała dojść do skutku, będziesz potrzebował dokumentów poświadczających stan prawny nieruchomości. Konieczny jest numer księgi wieczystej, jak też dokument świadczący o własności (akt notarialny, umowa sprzedaży). Poza tym potrzebne są także inne dokumenty, takie jak chociażby świadectwo energetyczne czy dokumentacja techniczna domu.
Na koniec pozostaje opłacenie podatku. Jest to podatek od sprzedaży i wynosi on 19% od dochodu, chyba że dom sprzedaliśmy po 5 latach od jego nabycia. W przypadku domów odziedziczonych czas ten jest liczony od momentu nabycia przez spadkodawcę.