Budowa domu jest poważnym przedsięwzięciem organizacyjnym, a przy tym bardzo kosztownym. Naturalne jest, że każdy szuka rozwiązań, aby obniżyć koszty tej inwestycji. Na czym można, a na czym nie powinno się oszczędzać?
Zrób to sam
Najważniejszą zasadą jest samodzielne wykonanie jak największej ilości prac. Oczywiście na miarę naszych możliwości i doświadczenia. I o ile prace konstrukcyjne wymagają ścisłej, inżynieryjnej wiedzy i siły fizycznej, to już wykończeniówką można się w jakimś zakresie zająć. Chodzi tu o mniejsze prace takie jak malowanie ścian, a po przeczytaniu instrukcji możliwe jest nawet położenie paneli podłogowych, czy złożenie i zamontowanie szafek.
Dużo zaoszczędzić można również samodzielnie kupując materiały budowlane. Zlecenie tego firmie budowlanej jest możliwe, jednak nie mamy wówczas gwarancji, że jej pracownicy wybiorą najlepszą ofertę cenową, a poza tym takie usługi są z reguły dodatkowo płatne. Tymczasem szukając materiałów samemu, szczególnie jeśli zaplanujemy to z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy skorzystać z promocji, wyprzedaży, rabatów, czy poszukać tańszych zamienników i mamy pewność, że zapłacona cena jest najatrakcyjniejszą na rynku. Pamiętajmy jednak, że mimo optymalizacji kosztów nie należy zapominać o jakości. Zakup najtańszych materiałów będzie się wiązał z koniecznością ich wymiany za jakiś czas, co ostatecznie spowoduje, że na remont wydamy to, co zaoszczędziliśmy przy budowie. Należy tu znaleźć równowagę między ceną a jakością.
Kolejnym elementem, na którym można oszczędzić przy budowie domu jest jego projekt. Skorzystanie z gotowego szablonu, który posiada biuro projektowe, będzie rozwiązaniem tańszym niż stworzenie całego projektu od nowa. Trzeba być jednak wówczas gotowym na pewne kompromisy i przyjąć ujęte tam rozwiązania. Na szczęście większość projektów można delikatnie modyfikować, co pozwoli go przystosować do własnych potrzeb. Im prostsza bryła budynku i mniej detali architektonicznych, tym mniejszy koszt projektu oraz późniejszego wykonania.
Czy to na pewno jest ci potrzebne…?
Błędem, które popełniają inwestorzy jest często budowa zbyt dużego domu. Jego powierzchnia powinna być dostosowana do ilości osób w nich zamieszkujących, ich wieku, czy prowadzonego stylu życia. Jeśli dzieci niedługo wyjadą na studia, nie ma potrzeby budowania wielkiej powierzchni, która lada moment będzie świeciła pustkami. Budując dom chcemy urzeczywistnić swoje marzenia, tymczasem trzeba się zastanowić, czy wszystkie one są nam potrzebne, np. balkon w każdym pokoju lub dom piętrowy. Czy można z czegoś zrezygnować, czy jakieś pomieszczenie zmniejszyć? Jeśli chcemy zaoszczędzić na etapie budowy rezygnując z czegoś pamiętajmy, że w przyszłości dom zawsze można rozbudować. Natomiast mniejszy budynek to również mniejsza działka, którą trzeba pod jego budowę kupić. Niższe będą również koszty eksploatacji.