Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Są one coraz częściej wykorzystywanym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych. Głównym zadaniem pompy ciepła jest transfer ciepła z jednego obszaru do drugiego. Pompa ciepła oddaje ciepła powietrze, pozyskane ze środowiska, do instalacji ogrzewania domu.

Pompa ciepła to jeden ze sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego. Ze względu na brak emisji CO2 i innych szkodliwych substancji, jest to jedna z najczystszych metod wytwarzania ciepła dostępnych dla właścicieli domów jednorodzinnych. Pompa ciepła pozyskuje czystą energię ze środowiska naturalnego i przetwarza na ciepło wykorzystywane na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Główne zalety pomp ciepła

Obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej to największa zaleta używania pompy ciepła. Urządzenia są bezobsługowe, a sterować nimi można zdalnie, za pomogą aplikacji na smartphone. Dzięki temu łatwo ograniczymy zużycie energii i dostosujemy temperaturę do naszych preferencji. Niewątpliwą zaletą jest też neutralny wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Koszt zakupu urządzeń oraz przygotowania instalacji może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania, jednak pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Nie musimy ponosić regularnych wydatków na ogrzewanie powietrza w domu, zakup opału, konserwację kotła i przeglądy instalacji. Odpada nam również konieczność wygospodarowania miejsca na magazynowanie opału.

Ze względu na wykorzystanie przez pompę ekologicznych źródeł energii możemy za to liczyć na różnego rodzaju dotacje i dofinansowania w przypadku instalacji tego typu rozwiązania.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, które możemy dobrać do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed dokonaniem wyboru warto uwzględnić m.in. wysokość zapotrzebowania na energię, źródło, z którego chcemy pozyskiwać energię oraz rodzaj ogrzewania, które chcemy wykorzystywać do podgrzania powietrza w domu (nawiewy, kaloryfery, ogrzewanie podłogowe itp.).

Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy pomp ciepła:

  • Gruntowe pompy ciepła. W ich przypadku wykorzystywane w systemie ogrzewania ciepło pochodzi z gruntu. Układ za pomocą sond umieszczonych w ziemi pozyskuje energię i przekazuje do systemu ogrzewania. Jeśli dysponujemy dużą działką, sondy mogą być rozmieszczone poziomo. Są one układane płytko, jednak poniżej poziomu zamarzania gruntu. W przypadku działek o małej powierzchni zalecane sondy pionowe, wkopywane nawet kilkadziesiąt metrów w głąb gruntu.
    Tego typu pompy działają efektywnie niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Wadą takiego rozwiązania jest wyższy koszt przygotowania instalacji.
  • Pompy ciepła typu powietrze-woda. Tego typu urządzanie wykorzystują energię z powietrza. To obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań ze względu na prosty montaż, który nie wymaga większych nakładów finansowych. Wadą rozwiązania jest spadek sprawności działania całego systemu w przypadku niskich temperatur panujących na zewnątrz.
  • Pompy ciepła typu woda-woda. W tym przypadku ciepło jest pozyskiwane z wód gruntowych, co w niektórych przypadkach może być związane z koniecznością pozyskania stosownych pozwoleń.

Współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką

Pompa ciepła wykorzystuje naturalną energię, ale do pracy potrzebuje zasilania w postaci energii elektrycznej. Jeśli pompę ciepła połączymy z instalacją fotowoltaiczną, to do minimum obniżymy rachunki za prąd. Taki system może też być samowystarczalny i nie będziemy zużywać energii z sieci na potrzeby ogrzania domu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.