Jak chronić przydomowy ogród przed ślimakami?

Ślimaki mogą narobić w ogrodzie wiele szkód. Jeśli jest ich dużo, niszczą nie tylko rośliny, ale i glebę w naszym ogródku. Ci nieproszeni goście lubią wysokie trawy, w których mogą się schować przed słońcem. Przyciągną je też konkretne odmiany roślin, których są smakoszami. Jeśli bez skutku walczysz z inwazją tych szkodników, koniecznie poznaj nasze sposoby na walkę ze ślimakami. Pomożemy zrobić to tak, by nie tylko zniknęły, ale również już nie wróciły do twojego ogrodu.

Kiedy i jak działać?

W przydomowych ogródkach możemy spotkać najczęściej dwa rodzaje ślimaków. Mniejsze ze skorupką oraz większe, nagie mięczaki. Pojedyncze osobniki spotykane w ogrodzie mu nie zaszkodzą, a mogą przynieść sporo pożytku. Żywią się bowiem nie tylko zdrowymi, ale i martwymi czy przegniłymi częściami roślin. Jednak jeśli ślimaków jest zbyt dużo, będą zjadać rośliny, wyjaławiać glebę i zostawiać brzydkie ślady na meblach ogrodowych czy elewacji. Jeżeli sytuacja w naszym ogrodzie wygląda w ten sposób, należy szybko zacząć działać.

Szczególnie uciążliwym problemem są duże, brązowe lub czarne ślimaki bez skorupy. To właśnie one odwiedzają nasz ogród głownie w poszukiwaniu pożywienia i niszczą rośliny. Czy jest na to sposób? Doświadczeni ogrodnicy zdradzają, że w takich sytuacjach doskonale sprawdza się posadzenie w ogrodzie roślin, które odstraszają nieproszonych gości. Zapach kwiatów i ziół, za którymi nie przepadają ślimaki wcale nie musi dokuczać ludziom. W roli naturalnych odstraszaczy świetnie sprawdzą się między innymi majeranek, rumianek, szałwia czy czosnek.

Inny skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie to naturalne pułapki. Można je wykonać samodzielnie i walczyć ze szkodnikami bez zagrożenia dla roślin i innych mieszkańców ogrodu. Jak zrobić taką pułapkę? Wystarczy zmieszać piasek z popiołem, żwirem lub trocinami i rozsypać wokół roślin, które chcemy chronić. Dla mięczaków sypkie podłoże to spore wyzwanie i zamiast je podjąć, najczęściej wolą żerować gdzie indziej.

Naturalnie czy inwazyjnie?

Nie wszyscy wiedzą, że naturalnym i sprawdzonym sposobem na mięczaki w ogrodzie jest kawa. Wystarczy rozsypać fusy wokół roślin, by specyficzny zapach odstraszył szkodniki.

Co jeszcze może pomóc? Do popularnych metod zwalczania ślimaków należą profesjonalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Najczęściej mają one postać proszku lub płynu, który dozuje się na roślinę lub wokół niej. Aby środek był bezpieczny, warto wybierać produkty z oznaczeniem V, czyli o najmniejszym stopniu toksyczności.

W walce z mięczakami trzeba pamiętać, że mimo szkód, robią one też wiele dobrego dla ekosystemu. Dlatego silne środki trujące powinniśmy stosować w ostateczności i z dużą dozą ostrożności. Im bardziej inwazyjny preparat, tym większa szansa, że ucierpią nie tylko rośliny, ale i gleba naszego ogródka. Zdaniem wielu dużo lepszym pomysłem jest postawienie na metody walki przyjazne środowisku. Należy do nich też niezbyt przyjemne ale skuteczne, ręczne zbieranie mięczaków z roślin. Jeśli się na to zdecydujemy, warto zacząć wieczorem, gdy ślimaki wychodzą na żer.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.