Murowane domki letniskowe powoli wychodzą z mody. Są drogie w budowie, jeszcze droższe w utrzymaniu i przywiązane do jednego miejsca. Coraz częściej alternatywą dla nich stają się tzw. domki holenderskie, czyli domki z kołami. Dzięki temu bez problemu przestawiać je z miejsca na miejsce, a czasem nawet przewieźć zupełnie gdzie indziej (choć nie można ich zaliczyć do pojazdów i nie mogą poruszać się po drogach na takich zasadach jak np. przyczepy). Co warto wiedzieć o domkach mobilnych?
Domy mobilne – czemu są wyjątkowe?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że z racji tego, że takie budowle nie zostały na stałe związane z gruntem, do ich budowy nie trzeba mieć ani projektu ani nawet pozwolenia. To bardzo ułatwia sprawę, bo takie formalności potrafią pochłonąć naprawdę sporo czasu i energii (a często również pieniędzy). Jedyne, co należy zrobić przed wybudowaniem domku holenderskiego to zgłoszenie tego faktu do Starostwa Powiatowego i poczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie nie otrzymasz odpowiedzi odmownej – możesz działać. Ważne, aby w zgłoszeniu wskazać miejsce, w którym miałby on stanąć. Nie trzeba się jednak martwić aktem własności gruntu, gdyż aby ustawić domek w wybranym miejscu wystarczy jedynie dzierżawa tejże ziemi (potwierdzona umową).
Jak wyglądają domy mobilne?
Są niewielkie, ale wystarczające, aby pomieścić od 4 do 12 nawet osób (choć wtedy może zrobić się ciasno). Domki mobilne są gotowe do użycia przez cały rok. Ich wnętrzom niczego nie brakuje. W środku znajduje się bowiem kuchnia, jadalnia, toaleta, ubikacja oraz pokoje z łóżkami i szafkami. Nie są one przestronne, ale bez problemu zaspokoją potrzeby każdego. Do domków można oczywiście podłączyć niezbędne media, takie jak woda, prąd czy gaz. Najpierw jednak, standardowo, należy podpisać z ich dostawcami. Konstrukcyjnie nie są one specjalnie złożone. Opierają się bowiem na stalowej ramie (odpowiednio zabezpieczonej przed korozją). Każda ściana zewnętrzna oraz dach i podłoga są natomiast ocieplone specjalną wełną mineralną.
Jak duże są domki?
Jak zostało wspomniane, nie są one specjalnie przestronne. Ich powierzchnia, w zależności od modelu i producenta, waha się w granicach 22 do 48 metrów kwadratowych. Imponujące jest jednak to, że na stosunkowo niewielkim metrażu mieści się wszystko, co potrzebne jest do prowadzenia spokojnego życia i to nawet przez cały rok!
Domki holenderskie – ceny
Ceny zależą oczywiście od kilku czynników. Jednym z nich jest metraż, kolejnym sposób wykończenia, a nie bez wpływu pozostaje również wyposażenie domku. Można jednak podać widełki cenowe a te zaczynają się mniej więcej na 40 tysiącach złotych i kończą na około 70 tysiącach złotych. Mowa tu oczywiście o całkowicie nieużywanych domkach od polskich producentów. Doskonałą alternatywą może być jednak przejrzenie ofert domków z drugiej ręki. Taki zakup może okazać się dużo bardziej korzystny.
Domy mobilne stają się coraz bardziej popularną formą spędzania wakacji. Znajdą się również chętni do tego, aby w takim domku mieszkać przez cały rok. Nikt nie powinien się jednak temu dziwić. Warunki są wystarczająco dobre, koszty natomiast mogą okazać się niższe niż można by się spodziewać. Domki holenderskie, choć nie są jeszcze bardzo znane, wkraczają na rynek pewnym krokiem i niedługo mogą okazać się niezastąpione.