Dom pasywny to budynek o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, która służy do ogrzewania wnętrza. Komfort termiczny zapewnia w nim pasywne źródło ciepła, którym mogą być: mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło odzyskane z wentylacji, czy też ciepło słoneczne. Dzięki temu budynek nie potrzebuje aktywnych, autonomicznych źródeł ogrzewania. Zdaniem W. Feista, potrzeby cieplne w pasywnym domu, realizowane są poprzez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza, które wentyluje budynek.
Okazuje się, że budowa domu pasywnego to rozwiązanie nie tylko dla osób, które dbają o ekologię. To przede wszystkim propozycja dla tych, którzy przywiązują wagę do ekonomii własnych portfeli. Budownictwo pasywne stanowi innowacyjne podejście do oszczędzania energii. Dom pasywny jest osiem razy bardziej oszczędny niż budynek konwencjonalny. Nie wymaga tak dużych nakładów na ogrzewanie. Zgodnie z wyliczeniami dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowanie na ogrzewanie wnętrza, ponieważ jedynie 15 kWh/m2 rok. Oznacza to, że podczas sezonu grzewczego, do ogrzania 1 metra kwadratowego powierzchni potrzebujemy wyłącznie 15 kWh. Co jest jednoznaczne ze spalaniem 1,5 litra oleju opałowego, 1,7 m3 gazu, czy też 2,3 kg węgla.
Ponieważ „założeniem” budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych, z ograniczeniem strat ciepła, wszystkie przegrody wewnętrzne budynku muszą zawierać niski współczynnik przenikania ciepła. Dodatkowo zewnętrzna powłoka jest nieprzepuszczalna dla powietrza, co stanowi doskonałą ochronę przed utratą ciepła. W domach pasywnych nie stosuje się tradycyjnego hydraulicznego systemu grzewczego, lecz wyłącznie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.
Warto wspomnieć, że wykorzystując „pasywne” technologie, możliwe jest zrealizowanie każdego rodzaju budynku, zarówno mieszkalnego (domy jedno – wielorodzinne), jak i hoteli, budynków komunalnych, kościołów, budynków na potrzeby handlu i przemysłu itp. Możliwe jest również wznoszenie budynków pasywnych w różnorodnych technologiach budowania. Należy jednak pamiętać, aby zachowane zostały kluczowe wytyczne budynku pasywnego tj.:
- Rozmieszczenie/orientacja większości okien od strony południowej,
- Bryła zwarta i nie rozczłonkowana,
- Bierne zyski słoneczne powinny pokrywać 40% zapotrzebowania na ciepło,
- Zaopatrzenie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- Szczelne zewnętrzne przegrody o wysokich parametrach ciepłochłonnych,
- Brak oddzielnego systemu ogrzewania.
Czy 30 cm grubości ocieplenia ściany to standard dla każdego budynku?