Program “Mój Prąd” cieszy się naprawdę dużą popularnością. W związku z tym rząd przygotował kolejną, czwartą już edycję tego przedsięwzięcia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia otrzymanie nawet do 20 tysięcy złotych dotacji na instalację fotowoltaiczną. Przyjrzyjmy się szczegółom tej edycji programu NFOŚiGW. Czy warto skorzystać z okazji?
“Mój Prąd” to program skierowany do osób fizycznych. Wnioski o dofinansowanie można składać poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie GWD dostępny na stronie internetowej funduszu. Co istotne wsparcie obejmuje nie tylko przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Można w ten sposób uzyskać środki na wykonanie magazynów energii i ciepła, a także wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania energią. Wspomniana kwota 20 tysięcy złotych to suma maksymalna, która obejmuje instalacje fotowoltaiczne razem z urządzeniami zintegrowanymi.
Poprzednie edycje programu cieszyły się naprawdę dużą popularnością. Pierwsza wystartowała w roku 2018. Jej celem było zwiększenie udziału energii elektrycznej poprzez umożliwienie jej produkcji przydomowym mikroinstalacjom fotowoltaicznym. Warto jednak wiedzieć, że obecna edycja znacznie różni się od trzech poprzednich. Główny nacisk położono obecnie na autokonsumpcję wyprodukowanej energii. Stąd dotacje na magazyny energii. Pomysłodawcy programu pragną także umożliwić właścicielom precyzyjne sterowanie systemami fotowoltaicznymi. Co więcej od 1 kwietnia tego roku działa już nowy system rozliczeń. W ramach wprowadzonego net-billing prosumenci będą mogli rozliczać energię zgodnie z jej realną wartością powiązaną z ceną z Rynku Dnia Następnego (RDN).
Przyszłość odnawialnej energii elektrycznej w Polsce rysuje się naprawdę dobrze. Dzięki nowej edycji programu rząd pragnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, a co za tym idzie zbliżyć się do osiągnięcia celów klimatycznych. Celem dalekosiężnym jest z kolei osiągnięcie niezależności energetycznej naszego kraju. Dlatego też zorganizowano trzy poprzednie nabory oraz bieżącą edycję. Dotychczasowy łączny budżet programu osiągnął kwotę przekraczającą 1,8 miliarda złotych. Prosumenci zgłosili w tym czasie 444 tysiące wniosków.
Jak wspomnieliśmy, bieżąca edycja programu “Mój Prąd”, oprócz zwiększenia udziału energii elektrycznej, skupia się także na udostępnieniu prosumentom narzędzi umożliwiających pełną kontrolę produkcji, a także efektywne magazynowanie nadwyżek energii wytworzonej przez domowe instalacje fotowoltaiczne. Dodatkową zachętą do magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii jest wprowadzenie rozliczenia net-billing. Korzystne rozwiązania finansowe powinny zachęcić więcej osób fizycznych do skorzystania z możliwości, jakie oferuje tegoroczna edycja programu. Zobaczymy, jak wpłynie to na sytuację energetyczną w Polsce. W roku 2021 zdaniem ekspertów z fotowoltaiki pochodziło już 1,5% wyprodukowanej w naszym kraju energii. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu domowymi instalacjami, a także korzystnemu rozliczaniu nadwyżek, udział ten ma szansę znacznie wzrosnąć.