Odkurzacz centralny to rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnych domach. Jest to jednostka na stałe zamontowana w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, na poddaszu bądź na strychu, która łączy się z siecią przewodów ukrytych w ścianach domu, zakończonych gniazdami ssawnymi.
Na każdej kondygnacji montowane jest jedno lub dwa gniazda. Po wsunięciu do niego końcówki węża ssawnego uruchamiany jest cały system. Po zakończeniu czynności odkurzania i wyjęciu węża z gniazda, system się wyłącza. Droższe wersje centralnego odkurzania można wyłączać i włączać za pomocą specjalnego przełącznika na rączce węża ssawnego.
Podczas odkurzania powietrze, które zostało zassane z kurzem i śmieciami, przemieszcza się rurami do jednostki centralnej. Tam dochodzi do jego przefiltrowania i wyrzucenia na zewnątrz budynku, podczas gdy kurz i śmieci trafiają do pojemnika o pojemności od 12 do 40 litrów, który może być opróżniany 2 – 3 razy w roku. Urządzenie zasilane jest napięcie 230 V i nie wymaga żadnych specjalnych zabezpieczeń.
System centralnego odkurzania składa się z centralnej jednostki ssącej, instalacji rur PVC, (która ukryta jest w ścianach/stropach/kanałach wentylacyjnych), a także gniazd ssących, elastycznego węża ssącego (o długości 9 m) oraz kompletu akcesoriów ułatwiających sprzątanie.
Atutem przemawiającym za zamontowaniem systemu centralnego odkurzania jest przede wszystkim ułatwienie i przyspieszenie sprzątania. Dodatkowo, ponieważ powietrze wyrzucane jest na zewnątrz budynku, nie ma zjawiska wzbijania się kurzy, przez co system centralnego odkurzania to rozwiązanie szczególnie rekomendowane alergikom. Mocna stroną urządzenia jest jego cicha praca. Z uwagi na to, że jednostka centralna zainstalowana jest w oddzielnym pomieszczeniu (piwnica, garaż, kotłownia), podczas odkurzania słychać wyłącznie lekki szum.
Decydując się na system centralnego odkurzania należy w pierwszej kolejności wykonać instalację z rur PVC, zakończonych gniazdami ssącymi. Drugi etap stanowi zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów.