Budowa przydomowego schronu będzie łatwiejsza. Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada, że schron będzie można wybudować na własnej działce bez pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie. Obecne przepisy nie uwzględniają budowy tego typu obiektów.
Biorąc pod uwagę sytuację za wschodnią granicą i rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami, 29 marca bieżącego roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane. Nowelizacja wprowadza przepisy dotyczące budowy przydomowych schronów. D tej pory zapisów takich brakowało w obowiązujących regulacjach i schrony powstawały jako innego rodzaju obiekty budowlane.
Czym jest przydomowy schron?
Nowe regulacje wprowadzaj definicję schronu przydomowego. Zgodnie z nowelizacją ustawy schron przydomowy należy rozumieć jako budowlę:
- wolnostojącą, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie,
- ochronną, o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej,
- o określonej kategorii odporności,
- o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych,
- przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, skażeń, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń,
- której obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Schron na zgłoszenie
Nowe regulacje mają umożliwić budowę schronu bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jedynie na podstawie zgłoszenia do właściwego urzędu. Wraz ze zgłoszeniem będzie trzeba przedstawić odpowiednie szkice, rysunki, uzgodnienia, ewentualnie opinie oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wymagane również będzie przeprowadzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Jakiekolwiek odstępstwo od założeń podanych w ustawie (np. większa powierzchnia zabudowy) ma sprawiać, że inwestor będzie musiał wystąpić o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Na jakiej podstawie do tej pory budowano przydomowe schrony?
Obecne regulacje nie definiują schronu, nie określają wymagań konstrukcyjnych i nie podają, na jakich zasadach może odbywać się jego budowa. Osoby, które chciały postawić schron, korzystały z przepisów dotyczących budowy parterowych budynków gospodarczych. W myśl obowiązujących przepisów, na zgłoszenie bez projektu budowlanego można wznosić wolnostojące, parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki.
Budowla taka musi mieć fundament, przegrody budowlane oraz dach i być trwale związana z gruntem. Jeśli schron nie spełniał tych założeń, inwestor musiał występować o pozwolenie na budowę, składając w urzędzie wniosek wraz z projektem budowli.
Jeśli schron ma być w całości schowany pod ziemią, to inwestorzy często decydują się na jego budowę jako ziemianki, piwniczki na wino, lub wzmocnionej piwnicy pod budynkiem.
Zakup gotowego schronu
Osoby, które chcą mieć własny przydomowy schron, mogą skorzystać z gotowych rozwiązań, które wystarczy zainstalować w odpowiednio przygotowanym wykopie i przykryć ziemią.
Schron może być wykonany z betonu lub stali i zapewniać określoną przez producenta klasę ochrony. Schrony wyposażane są w niezbędne instalacje w zależności od naszych potrzeb i przeznaczenia. Producenci zazwyczaj dają możliwość dopasowania wielkości obiektu do potrzeb (np. liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość) i możliwości technicznych (np. wielkości działki).
Schrony są również oferowane w różnym standardzie wyposażenia i na co dzień mogą spełniać różne dodatkowe funkcje np. takie jak spiżarnie, czy piwniczki na wino.
Koszt zakupu konstrukcji zależy od wielu czynników: wielkości, poziomu oferowanej ochrony, wyposażenia, użytych materiałów i zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych.