Niewielki błąd w ustawie i problemy z jednolitą interpretacją przepisów mogą sprawić, że firmy specjalizujące się w patodeweloperce będą miały nowy sposób na zarobek. Kosztem komfortu przyszłych mieszkańców możliwe będzie nadmierne zagęszczenie budynków, a tym samym zwiększeni liczby mieszkań dostępnych w ramach jednej inwestycji. (więcej…)
Czytaj dalej
Przepisy i prawo
Czy można zablokować budowę szeregowca na sąsiedniej działce?
Jaki wpływ mają posiadacze domów jednorodzinnych na zagospodarowanie sąsiednich działek? Czy można zablokować budowę na działce obok, jeśli nie podoba nam się, że ma tam powstać na przykład szeregowiec? (więcej…)
Czytaj dalej
Samowola budowlana – nakaz rozbiórki to kwestia czasu?
Rośnie liczba nakazów rozbiórki obiektów wybudowanych bez zgłoszenia lub pozwolenia, albo niezgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę. Samowola budowlana często grozi rozbiórką, ale nie zawsze musi tak być. W pewnych przypadkach można zalegalizować budynek, który powstał niezgodnie z obowiązującymi przepisami. (więcej…)
Czytaj dalej
Budowa przydomowego schronu
Budowa przydomowego schronu będzie łatwiejsza. Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada, że schron będzie można wybudować na własnej działce bez pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie. Obecne przepisy nie uwzględniają budowy tego typu obiektów. (więcej…)
Czytaj dalej
Kto musi uzyskać świadectwo energetyczne i ile to kosztuje?
Coraz więcej słyszy się o świadectwie energetycznym jako nowym obowiązku, który spada na właścicieli nieruchomości. Od kwietnia 2023 wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej będzie dotyczył każdego mieszkania i domu wystawionego na sprzedaż lub pod wynajem. To tylko pierwszy krok w procesie zmian, jakie z czasem obejmą całą zabudowę. Za brak odpowiedniej dokum...
Czytaj dalej
Nadzór inwestorski podczas budowy domu
Budowa własnego domu to ekscytujące i trudne przedsięwzięcie. Bez względu na to, czy kredytujemy inwestycje, czy stawiamy budynek za gotówkę, na niemal każdym etapie będziemy potrzebować wsparcia fachowców. Droga od projektu do gotowego domu bywa długa i pełna wyzwań, które trudno przewidzieć. Jest to szczególnie trudne dla osób zupełnie niezorientowanych w kwestiach budowlany...
Czytaj dalej
Program domów bez pozwolenia to fiasko?
Obowiązujące od początku 2022 r. przepisy pozwalające na budowę domu jednorodzinnego do 70 m kw. bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę, wbrew opinii Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wcale nie cieszą się dużą popularnością. Nawet pomimo obietnicy zaoszczędzenia zainteresowanym sporo czasu i pieniędzy. Czy zatem zapowiadane na przyszły rok rozszerzenie przepisów prze...
Czytaj dalej
Od przyszłego roku wszystkie domy bez pozwolenia?
Minister rozwoju i technologii – Waldemar Buda - ogłosił, że od 2023 roku uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego nie będzie już potrzebne. Nowa regulacja dotyczyć ma budynków stawianych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, o wysokości do dwóch kondygnacji i bez względu na powierzchnię. (więcej…)
Czytaj dalej
Kredyt na dom z wydzielonym biurem
Przedsiębiorcy, których działalność nie wymaga specjalnie dostosowanej przestrzeni, decyzję o budowie domu mogą połączyć z rezygnacją z wynajmowania osobnego lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej. W większej przestrzeni mieszkalnej można bowiem wygospodarować miejsce na urządzenie biura, gabinetu czy pracowni. Co do zasady kredyt hipoteczny służy do sfinansowania bud...
Czytaj dalej
Wydzielanie lokali w domu
Sytuacja życiowa lub względy finansowe mogą spowodować, że z czasem pojawi się potrzeba podzielenia domu na odrębne lokale mieszkalne. Czy taki zabieg jest prawnie dopuszczalny oraz jakie przepisy go regulują? (więcej…)
Czytaj dalej