Budowa domu to proces, który składa się z wielu etapów. Planowanie własnych „czterech kątów” wymaga gruntownego przemyślenia, ponieważ wiele początkowych decyzji determinuje późniejsze wybory. Dokładne zaplanowanie etapów budowy pozwoli zmniejszyć koszty, jak również zadbać o jakość wykonania budynku.
Pierwszym etapem, o jaki należy zadbać rozpoczynając budowę domu, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Zanim jednak to nastąpi, należy „zaopatrzyć się” w projekt domu. Na tym etapie trzeba pamiętać o warunkach przyłączenia mediów i dokonać ich przyłączenia (tzn. prądu, gazu, wody i telekomunikacji). Dopiero po zebraniu tych wszystkich dokumentów można ubiegać się o otrzymanie pozwolenia na budowę. Decyzja uprawomocnia się po 14 dniach, a jej okres ważności trwa dwa lata. Kolejnym krokiem jest nabycie dziennika budowy oraz odpowiednich pieczątek, a także zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy.
Następnym etapem jest odpowiednie przygotowanie placu budowy. Po tych czynnościach geodeta, zgodnie z zaleceniami kierownika budowy wytycza budynek w terenie, tak aby był zgodny z planami zagospodarowania działki. Później rozpoczynają się roboty ziemne i przygotowanie gruntu pod budowę fundamentów, podpiwniczenia. W dalszej kolejności zalewane są ławy i powstają ściany fundamentalne. Ich izolacja pozwala na rozprowadzenie kanalizacji.
Kolejnym krokiem w budowie domu jest wymurowanie ścian oraz komina, a także wykonanie stropów i schodów żelbetowych. To jeden z kluczowych momentów w budowie domu, ponieważ wpływa na całość budynku. Warto nadmienić, że jeszcze na tym etapie możliwe są zmiany w projekcie, lecz po uzgodnieniu tego z konstruktorem. Etap stanu surowego otwartego w budowie domu, kończy przygotowanie więźby i pokrycie dachu.
Następnym krokiem podczas budowy domu jest wykonanie instalacji wewnętrznych oraz tynkowanie i wylewanie podłóg. Należy pamiętać, że instalacje wodno – kanalizacyjna, elektryczna oraz gazowa wymagają sprawdzenia i odbioru. Procedury te są regulowane przez prawo budowlane, a także zasady związane z bezpieczeństwem.
Prace montażowe rozpoczynane są od zewnątrz, gdzie montowane są okna i drzwi. Warto dołożyć wszelkich starać, aby ten etap budowy „zamknąć” przed zimą. Pozwoli to na podejmowanie dalszych prac wewnątrz budynku. Po osadzeniu okien wykonywana jest elewacja budynku.
Następnym etapem prac przeprowadzanych już wewnątrz budynku jest zamontowanie urządzeń grzewczych oraz wszelkie prace wykończeniowe.
Ostatnim stadium budowy jest powiadomienie powiatowego inspektoratu nadzoru o zakończeniu prac. Jeżeli po 21 dniach od zgłoszenia, organ nie wniesie sprzeciwu, można wprowadzać się do nowo wybudowanego domu.