Bezpieczny Kredyt spowodował odbicie w mieszkaniach. W domach i działkach nie

Tak jak się spodziewano, program Bezpieczny kredyt 2% spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości. Potwierdza to również najnowszy indeks INPON, który wyniósł nieco ponad 60 punktów. Na rynku widać jednak, że odbicie dotyczy w szczególności jednego segmentu nieruchomości.

Od uruchomienia rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 procent na rynku można zauważyć różnicę w sprzedaży nieruchomości, które spełniały kryteria programu oraz tych, które się do niego nie kwalifikowały. Potwierdza to prowadzone przez portal Nieruchomosci-online.pl kwartalne badanie nastrojów pośredników w handlu nieruchomościami.

INPON wskazuje, jakie nastroje panują wśród specjalistów branży nieruchomości. Odczyt wskaźnika powyżej 50 pkt (na 100 możliwych) oznacza optymizm na rynku i oczekiwanie, że sytuacja będzie się poprawiać, natomiast INPON poniżej 50 pkt pokazuje, że pośrednicy pesymistycznie oceniają sytuację panującą na rynku nieruchomości. Po III kwartale 2023 roku INPON wyniósł 60,49 pkt i był minimalnie niższy niż w II kwartale – o 0,33 pkt. Taki wynik można interpretować jako pewną stabilizację na rynku nieruchomości. Warto zauważyć, że od początku roku wartość wskaźnika utrzymuje się na poziomie przekraczającym 50 pkt, co oznacza optymizm.

Sytuacja na rynku nieruchomości, a wraz z nią ocena sytuacji przez pośredników w obrocie nieruchomościami, zaczęła się poprawiać z początkiem roku wraz z zapowiedziami uruchomienia rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jednak analizując dane, zauważamy, że wpływ programu widoczny jest tylko w niektórych segmentach rynku. Wszystko przez ograniczenia i limity cenowe, które sprawiają, że wzrósł popyt na małe i średnie mieszkania, czyli te, które spełniają kryteria programu. Poprawa nastrojów widoczna jest, więc jedynie w sektorze mieszkań, a tymczasem sytuacja rynkowa w segmencie domów i działek oceniana jest przez pośredników gorzej niż w II kwartale 2023 roku.

Indeks INPON składa się z subindeksów dotyczących poszczególnych segmentów rynku. W III kwartale widać, że ocena dotycząca sytuacji na rynku mieszkań jednopokojowych wzrosła o 0,7 pkt, osiągając wynik 70,3 pkt, a pozostałych mieszkań o 1,5 pkt do poziomu 71,4 pkt. Subindeksy dotyczące domów i działek pokazują, że w tym segmencie rynku nastroje są gorsze niż we wcześniejszych miesiącach. W II kwartale nastąpiło co prawda sezonowe ożywienie, ale już w III kw. 2023 r. subindeks dla domów na sprzedaż spadł o 2,3 pkt do poziomu 58,2 pkt, a dla działek budowlanych wyniósł 56,3 pkt, czyli o 4,4 pkt mniej niż w poprzednim badaniu.

W ostatnich 3 miesiącach bieżącego roku większość pośredników spodziewa się, że popyt na mieszkania wciąż będzie rósł. W przypadku kawalerek tego zdania jest 71 proc. agentów nieruchomości, a w przypadku większych mieszkań – 74 procent. Ankietowani przewidują również dalszy wzrost cen mieszkań – aż 77 proc. pośredników spodziewa się, że ceny najmniejszych mieszkań wrosną, a 75 proc. oczekuje wzrostu cen mieszkań o większych metrażach. Spadków cen mieszkań spodziewa się jedynie 5 proc. badanych. Mniej optymistycznie eksperci oceniają przyszłość na rynku działek i domów. Wzrostu popytu spodziewa się 44 proc. ankietowanych, a stabilizacji nieco ponad 40 procent.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.