Często żyjemy w przekonaniu, że obszar, który wykracza poza ogrodzenie naszej nieruchomości nie jest naszym problemem, jako że jest to własność publiczna. Poniekąd jest to racja, jednak właściciele nieruchomości mają pewne obowiązki również wobec terenu, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie ich działki.
Właściciel posesji jest jednocześnie zarządcą znajdującej się na niej nieruchomości. Do jego obowiązków należy również dbanie o bezpośrednie sąsiedztwo jego działki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jako właściciela działki traktować należy współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. W przypadku gdy nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, lub właścicieli lokali. Jeśli zarządu nie wybrano, obowiązki te przechodzą na dozorcę budynku. Obowiązek dbania o sąsiedztwo swojej nieruchomości, w przypadku domów jednorodzinnych, obciąża więc właściciela nieruchomości, ponieważ nie ustanawia się tu zarządcy, ani dozorcy budynku. Może się to zdarzyć w przypadku domów w zabudowie szeregowej.
I tak zgodnie z ustawą właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury takich, jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Innymi słowy oznacza to, że właściciel zobowiązany jest do utrzymania sąsiedztwa swojego domu w takim stanie, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Podczas wichury należy więc zabezpieczyć wszystkie obiekty, które mogą się zerwać, a gdy to się stało, niezwłocznie takie usterki usunąć, podobnie jak przedmioty, o które można się potknąć lub przewrócić (np. gdy przewrócił się kosz na śmieci, a będące wewnątrz butelki się stłukły). Zimą właściciel posesji ma obowiązek odśnieżenia chodnika, znajdującego się przy jego ogrodzeniu, a gdy chodnik jest pokryty lodem, posypania go piaskiem, czy solą. Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
Przy intensywnych opadach śniegu należy również usuwać jego nadmiar z dachu, tak aby spadając, nie zrobił nikomu krzywdy. Usuwać należy także sople i nawisy lodowe, które mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne.
Warto o tych zasadach pamiętać i sumiennie wykonywać obowiązki właściciela nieruchomości. Jeśli bowiem na obszarze, na którym właściciel zobowiązany był do usunięcia śniegu lub lodu dojdzie do wypadku, w wyniku którego ktoś ucierpi, poszkodowany będzie mógł domagać się odszkodowania.