Budowa domu podzielona jest na etapy, co wymaga zaplanowania prac poszczególnych fachowców. Po wykonaniu działań związanych ze stawianiem ścian przychodzi pora na przygotowanie więźby dachu.
Budowa dachu – wybór drewna
Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należy tarcica iglasta (świerkowa bądź sosnowa). Zdaniem specjalistów drewno wykorzystywane do przygotowania więźby powinno być klasy KIII lub KIV o wytrzymałości na zginanie od C27 do C35 (przy zakładanej wilgotności 12 %). Warto pamiętać, aby do więźby dachowej wykorzystywać drewno, które jest dobrze przesuszone (wysezonowane). Inwestycja w mokre drewno to wręcz gwarancja zwichrowanych desek w przyszłości. Droższym wariantem jest kantówka czterostronnie strugana, a także suszona komorowo (obniża to wilgotność w całym przekroju drewna). Wysoka temperatura obrabiania chroni drewno przed rozwojem szkodników. Czterostronnie strugane profile (szczególnie po sfrezowaniu krawędzi) pokryte bezbarwnym preparatem przeciwogniowym są trudniej zapalne, dlatego można elementy zbudowanej z nich więźby pozostawić na poddaszu. Drewno najwyższej klasy (tj. dębowe, modrzewiowe) wykorzystywane jest na nośne słupy i belki, które mogą pozostać widoczne w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Dąb, ze względu na swoje właściwości – jest najtrwalszy, stanowi doskonały materiał do produkcji klocków i klinów na styku drewna z murem domu, czy oparcia belek w ścianach.
Warto pamiętać, że więźba dachowa nie musi być w całości wykonana z drewna najlepszego gatunku. Sfrezowane i strugane drewno z pewnością sprawdzi się w odsłoniętych miejscach. Nie ma konieczności stosowania go do całego dachu, ponieważ współcześnie materiał termoizolacyjny wykorzystywany do ocieplenia dachy, zabezpiecza przestrzenie przed potencjalnymi źródłami pożaru. Można również, zdaniem niektórych specjalistów stosować wyższe, za to cieńsze profile na krokwie. Ich wysokość powinna wtedy odpowiadać grubszej izolacji (murator.pl).