Centralne ogrzewanie – źródła ciepła

centralne ogrzewanie

System centralnego ogrzewania może być zasilany za pomocą różnego rodzaju surowców i paliw, a dla każdego z nich przewidziany jest odpowiedni rodzaj kotła. Materiały, z których w wyniku spalania wytwarzane jest ciepło charakteryzują się także różnymi właściwościami, kalorycznością i kosztami eksploatacji. Ze względu na to, już na etapie budowy domu należy zdecydować się na konkretny rodzaj systemu, a co za tym idzie, surowiec jaki będzie używany do jego ogrzania.

Na wybór ten wpływ mają także specyficzne cechy nieruchomości, oczekiwania oraz to, czy dany system grzewczy będzie jednym źródłem ciepła w domu. A można je podzielić na opalane paliwem stałym, gazowym i płynnym.

Najstarszym systemem stosowanym w polskim budownictwie są kotły opalane węglem. Mimo, iż koszty instalacji i użytkowania są stosunkowo niskie, to rozwiązanie takie wiąże się z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim węgiel należy składować w pomieszczeniu, które zapewni mu odpowiednią ochroną przed wilgocią. Ponadto opał w piecu musi być co kilka godzin uzupełniany ręcznie, aby nie doprowadzić do jego wygaszenia i tym samym wychłodzenia domu, szczególnie zimą. Ponadto kocioł taki należy codziennie opróżniać z popiołu. Jest to również rozwiązanie nieekologiczne, do tego stopnia, że w niektórych miastach zabrania się stosowania tego rodzaju ogrzewania. To wyjście będzie odpowiednie dla osób, niechcących dużo inwestować, jednak jeśli ktoś ceni sobie dbanie o środowisko i komfort użytkowania, nie będzie z tego rozwiązania zadowolony.

Kolejną możliwością jest ogrzewanie domu za pomocą granulatu drzewnego, czyli peletu. Przystosowanie instalacji grzewczej nie wymaga w tym wypadku dużych nakładów finansowych, a współczynnik jego ekologiczności jest dość duży. Jednak koszty eksploatacji są już nieco wyższe niż w przypadku ogrzewania węglowego. Ponadto, podobnie jak wybierając kocioł węglowy, należy liczyć się z koniecznością wygospodarowania pomieszczenia do przechowywania surowca, jego zamawianiu, składowaniu, konieczności regularnego dokładania go do ognia, a także o serwisie i czyszczeniu kotła.Innym przykładem surowca jakie może być wykorzystywane przy ogrzewaniu domu jest drewno w postaci nieprzetworzonej, którego spalanie powoduje rozprowadzenie ciepła za pomocą instalacji kominkowej. Ogrzewanie takie nie jest jednak polecane jako główne źródło ciepła, głównie ze względu na jego mniejszą wydajność i niski komfort użytkowania.

W budynkach, które posiadają dostęp do gazu ziemnego możliwe jest wykorzystanie go również w systemie centralnego ogrzewania. Cała instalacja wraz z odpowiednim kotłem to nadal jedno z tańszych rozwiązań na rynku. Ponadto do jedynych obowiązków właściciela nieruchomości należy jedynie opłacanie rachunków i regularne zamawianie przeglądu sieci i urządzeń grzewczych, nie wymaga on bowiem żadnej aktywności ze strony użytkowników. Nowoczesne kotły gazowe potrafią samodzielnie regulować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od zapotrzebowania na ciepło, z rozróżnieniem okresów letniego i zimowego. Z tego powodu jest to rozwiązanie ekonomiczne, a ilość szkodliwych związków powstających podczas ogrzewana jest znacznie niższa w porównaniu do wytwarzanych przy spalaniu węgla. Wadą tego rozwiązania jest wykorzystywanie paliwa kopalnego, nieodnawialnego, co negatywnie wpływa na ocenę jego ekologiczności.

Alternatywą dla domów niemających połączenia z siecią gazową jest wybór instalacji opalanej gazem płynnym LPG. Paliwo magazynowane jest w zbiorniku umieszczanym przy domu, a jego stan należy kontrolować i uzupełniać. Wiele firm oferuje dzierżawę zbiornika, więc nie ma konieczności jego kupowania, co obniża początkowe koszty. W ramach umowy firma dystrybucyjna zajmuje się uzupełnianiem gazu oraz przeglądem sytemu ogrzewania. To rozwiązanie, mimo niskich kosztów inwestycyjnych, charakteryzują spore koszty eksploatacyjne, dlatego poleca się je jako tymczasowe, np. w trakcie oczekiwania na podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci gazowej. Ponadto wśród jego wad wymienić należy konieczność stałego kontrolowania poziomu gazu, przeprowadzania okresowych przeglądów, i nieestetyczny zbiornik zajmujący sporo miejsca przed domem, chociaż ten może być zainstalowany pod ziemią, jednak jego koszty znacznie w tej sytuacji wzrastają. Ponadto, ze względu na łatwe spalanie tego surowca wokół zbiornika wyznaczana jest tzw. strefa zagrożona wybuchem, w której nie można używać otwartego ognia, ani urządzeń iskrzących, np. kosiarki do trawy.

Niestabilny rynek paliw płynnych i wzrost ich cen, naraża użytkownika na stałe podnoszenie kosztów eksploatacyjnych tego systemu.Wśród innych paliw płynnych do ogrzania domu może być wykorzystany olej opałowy. Niestety wśród innych rozwiązań dostępnych na rynku ciężko znaleźć zalety tego rozwiązania. Zarówno koszt instalacji jak i eksploatacji jest o wiele wyższy niż w przypadku innych systemów centralnego ogrzewania. Nie charakteryzuje się ono także wysokim współczynnikiem ekologiczności, wręcz przeciwnie – wytwarzane przy spalaniu oleju substancje szkodliwe występują w dużo większym stężeniu niż w przypadku spalania gazu. Ponadto przechowywanie paliwa wymaga przystosowania oddzielnego pomieszczenia, a także stworzenia w nim specjalnej strefy przeciwpożarowej, która musi być zgodna z obowiązującymi przepisami i oddzielona od reszty domu drzwiami o odpowiedniej odporności ogniowej.

Rozwiązaniem alternatywnym, które cechuje najwyższy stopień ekologiczności, a przy tym niskie koszty utrzymania, jest ogrzewanie siłami natury, np. za pomocą gruntowej pompy ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu technologicznemu możliwe jest pozyskanie ciepła z energii skumulowanej w gruncie. Jest to system coraz powszechniejszy na całym świecie. Pompa pobiera z ziemi energię słoneczną, następnie wykorzystuje termodynamiczne procesy fizyczne, w wyniku których przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. Zużywa do tego niewielką ilość energii elektrycznej, nie produkując spalin, ani żadnych innych zanieczyszczeń.Podobnym urządzeniem jest pompa cieplna powietrzna, której instalacja jest łatwiejsza niż w przypadku pompy gruntowej. Działa na podobnej zasadzie, jednak ciepło pobiera z powietrza, w którym zostało nagromadzone. Charakteryzuje ją także praktycznie zerowa szkodliwość dla środowiska i niskie koszty eksploatacyjne i instalacyjne.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.