Dom musi być bardzo szczelnie odizolowany od gruntu, aby uchronić budynek przed wilgocią. Wykorzystując do budowy beton wodoszczelny, można pominąć hydroizolację. Termoizolacja ma z kolei uchronić budynek przed ucieczką ciepła z wnętrza budynku do gruntu. Jej celem jest uniknięcie strat energii.
Izolacja fundamentów tradycyjnych w celu ochrony budynku przed wilgocią oraz wodą gruntową przybiera postać pionowej oraz poziomej. Pozioma wykorzystywana jest na styku ścian fundamentowych z ławami fundamentowymi, a także ścianami parteru. W sytuacji, kiedy strop piwnicy lub podłoga na gruncie znajdują się poniżej, należy zastosować dodatkową 30 centymetrową izolację nad poziomem terenu w miejscu, gdzie kończy się izolacja pionowa, którą umieszcza się na całej, zewnętrznej powierzchni ściany. Zdarza się, że zachodzi konieczność zamieszczenia jej również od strony wewnętrznej.
Warunki gruntowo-wodne decydują o rodzaju wykorzystywanej pionowej izolacji, która dzieli się na lekką, średnią i ciężką. Izolacja wodochłonna typu lekkiego jest wykorzystywana w sytuacji usadowienia budynku na gruntach takich jak piasek, żwir. Chroni wtedy elementy domu przed wodą opadową, a także naturalną wilgocią gruntu. Jest wykonywana z masy bitumicznej bądź mineralnej zaprawy wodoszczelnej. Izolacja wodochłonna średniego typu jest wykorzystywana, kiedy poziom wód gruntowych znajduje się minimum jeden metr od poziomu posadowienia budynku. Ma również zastosowanie w sytuacji, gdy na działce znajduje się grunt spoisty – glina. Wykonuje się ją z dwóch warstw papy, mas hydroizolacyjnych, zapraw wodoszczelnych bądź folii. Ostatnia kategoria izolacji, jaką jest izolacja ciężka ma swoje zastosowanie wszędzie tan, gdzie woda gruntowa podnosi się okresowo i zalewa fundamenty. Izolacja ciężka chroni wtedy budynek przed wodą naporową poprzez wywieranie ciśnienia hydrostatycznego. Warto pamiętać, że oprócz szczelności musi się ona cechować także odpornością mechaniczną. Izolację ciężką mogą tworzyć zbrojone powłoki z żywic syntetycznych oraz wielowarstwowe powłoki z papy lub foli.