Budowa domu – harmonogram prac

rozbudowa domu

Przy budowie domu istotne jest wcześniejsze przygotowanie harmonogramu przez kierownika budowy. Pozwala to na opracowanie wstępnego kosztorysu, a także zaplanowanie czasu na realizację poszczególnych etapów. Dodatkowo harmonogram ułatwia zamawianie materiałów budowlanych zarówno w odpowiedniej ilości jak i kolejności. Poza tym wykonywanie prac zgodnie z wcześniej przygotowanym planem zabezpiecza inwestora przed przestojami, a w związku z tym, dodatkowymi kosztami. Pozwala również na płynne przechodzenie do kolejnych czynności budowlanych.

Na przygotowanie stanu surowego zamkniętego, w parterowym jednorodzinnym domu, którego powierzchnia wynosi 150 metrów kwadratowych, potrzeba od trzech do pięciu miesięcy. Należy podkreślić, że brany jest pod uwagę budynek bez podpiwniczenia za to z poddaszem użytkowym, zaś podczas budowy zakłada się wykorzystanie tradycyjnych technologii sposobem gospodarczym.

Całość czasu potrzebnego na wykonanie stanu zerowego zajmuje od dwóch tygodni do około miesiąca. Harmonogram działań na tym etapie uwzględnia: wyrównanie terenu działki, wytyczenie przez geodetę położenia budynku, wykonanie wykopu pod fundamenty, położenie warstwy betony podkładowego, przygotowanie deskowania, wybetonowanie ław fundamentowych, przygotowanie przejść instalacyjnych, wymurowanie ścian fundamentowych, izolacja pozioma i pionowa, wyprowadzenie instalacji podposadzkowej, obsypanie ścian gruntem, a także wybetonowanie płyt posadzki.

Natomiast przygotowanie stanu surowego otwartego może obejmować okres od dwóch i pół miesiąca do czterech miesięcy. Przy czym prace na tym etapie realizacji składają się z następujących czynności:

  • wymurowanie ścian i kominów,
  • wykonanie stropów,
  • wybetonowanie schodów żelbetowych,
  • zrobienie więźby,
  • wstępne ułożenie pokrycia z papy.

Z kolei doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego trwa od trzech do pięciu miesięcy. Zaś prace skupiają się przede wszystkim na zamontowaniu okien, wstawieniu drzwi, a także docelowym ułożeniu pokrycia dachu.

Przygotowanie harmonogramu prac przed podjęciem działań budowlanych pozwala na łatwiejsze kontrolowanie całego procesu budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.