Rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 27 grudnia 2024 zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej. Przez to od 1 stycznia bieżącego roku nie będzie już można na preferencyjnych warunkach kupić pieca czy zbiornika na gaz lub olej. Ulga nie będzie też obejmować w przypadku zakupu przyłącza do sieci gazowej. Prawo musiało się zmienić, ponieważ obecnie obowiązujące zasady nie pozwalały na zastosowanie ulgi przy mikroinstalacjach wiatrowych.
Wszystkie źródła energii tak samo ważne
Ulga termomodernizacyjna obowiązująca od 2018 roku miała szerokie zastosowanie. Dzięki niej mniejsze koszty generowało stworzenie systemów fotowoltaicznych czy zakup i montaż kolektorów słonecznych. Jeśli tego typu źródła odnawialne energii były objęte ulgą, podobnie być powinno z na przykład z wiatrakami. Zmiana wydaje się słuszna, jednak zdaniem wielu prawników weszła w życie zbyt szybko. Od uchwalenia nowelizacji do momentu obowiązywania nowego prawo powinno minąć minimum 30 dni okresu vacatio legis.
Zasadę konstytucyjnej legislacji narusza też opublikowana 27 grudnia 2024 ustawa ministra rozwoju i technologii zmieniającej rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Nowe przepisy zaczęły działać w praktyce kilka dni po ogłoszeniu. Przez to osoby, które kupiły na przykład piec do 31 grudnia 2024, mogą odliczyć ten wydatek od dochodu. Kupcy ze stycznia już nie mają na to szansy. Co ważne, dzień wydatku to termin, który widnieje na fakturze lub rachunku sprzedaży.
Profesor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że tak krótki okres vacatio legis narusza zasady ustalone przez Trybunał Konstytucyjny. To szczególnie ważne, ponieważ nowelizacja o jakiej mowa dotyczy prawa podatkowego.
Zmiana na niekorzyść podatnika
Czas, aby przygotować się do zmian prawa jest potrzebny podatnikom, szczególnie gdy tracą oni ulgę. Tak szybkie wprowadzenie w życie korekty może spowodować chaos w urzędach skarbowych. Jest to też krzywdzące dla osób objętych obowiązkiem fiskalnym.
Jak zaznaczyliśmy, sama nowelizacja niesie za sobą szereg korzystnych zmian. Wyrównuje szansę na ulgę dla wszystkich ekologicznych źródeł energii. Porządkuje też przepisy dotyczące zasad tego rodzaju odliczeń. Nowe prawo wprowadza ulgę termomodernizacyjną na zakup i montaż magazynów energii, magazynów ciepła oraz na mikroinstalacji wiatrowych. W mocy pozostaje ulga na zakup i montaż pomp ciepła. Aby jednak odliczyć od podatku taki zakup, urządzenie musi być częścią domowej instalacji cieplnej.
Preferencyjne zasady podatkowe są jednym z ważnych i skutecznych sposobów na zachęcanie do wymiany źródła ciepła. Część z nich skupiona jest na odnawialnych źródłach energii i wspiera tego rodzaju inwestycje. To część szerszej strategii, która ma ułatwić zastosowanie dyrektyw UE w sprawie ochrony środowiska i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.