Zmiany w rozliczaniu przydomowej fotowoltaiki

Zmieni się system rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz tej pobieranej z sieci. Prosumenci będą mogli otrzymać wyższy zwrot za niewykorzystaną energię wprowadzoną do sieci.

Prosumenci, czyli osoby, które jednocześnie są konsumentami energii elektrycznej oraz jej producentami korzystają z systemu net-billing. Dzięki niemu mogą rozliczać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii.

Jak działa net-billing?

System net-billing funkcjonuje od 2022 roku. Właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej może odprowadzić do sieci energetycznej nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii. Dzieje się tak, gdy produkcja przewyższa aktualne zapotrzebowanie. Energia przeliczana jest na wartość pieniężną, która jest księgowana na wirtualnym koncie prosumenta. Środki zgromadzone na koncie mogą być wykorzystane przez 12 miesięcy.

W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe niż produkcja z przydomowej instalacji, prosument pobiera ją z sieci. Rozliczenie odbywa się ze środków zgromadzonych na indywidualnym rachunku. Dodatkowa opłata naliczana jest dopiero w sytuacji, gdy całość depozytu zostanie wykorzystana. W przypadku nierozliczenia środków prosument może otrzymać zwrot 20 proc. ich wartości.

Zmiany w systemie rozliczeń od lipca 2024 roku

Do końca czerwca 2024 roku nadwyżki były rozliczane według jednolitych stawek miesięcznych. Od 1 lipca bieżącego roku obowiązuje nowy system rozliczeń oparty wykorzystujący dynamicznie zmieniające się stawki godzinowe. Ich wysokość uzależniona jest m.in. od sytuacji na rynku energetycznym i aktualnych cen, na które wpływa produkcja i aktualne zapotrzebowanie na energię. Zmiana ta ma zachęcać do zwiększenia autokonsumpcji i magazynowania energii.

Rozliczanie godzinowe dotyczy wszystkich prosumentów, którzy uruchomili swoje instalacje po 1 lipca. Osoby, które rozpoczęły produkcję energii wcześniej, mogą pozostać przy rozliczaniu na podstawie ceny miesięcznej lub przejść na rozliczenie godzinowe.

Aktualizacja systemu rozliczeń

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Projekt zakłada kolejne zmiany w systemie net-billing, które przyniosą prosumentom lepsze warunki rozliczeń energii wyprodukowanej w przydomowych instalacjach.

Według nowych przepisów prosumenci będą mogli wybrać, czy chcą korzystać z miesięcznego, czy godzinowego modelu rozliczania cen. W przypadku rozliczenia miesięcznego zwrot nadal będzie wynosić 20 proc. niewykorzystanych środków, ale w przypadku rozliczenia godzinowego zostanie on podniesiony do 30 proc.

Inne zmiany w projekcie ustawy

Przyszłych prosumentów zainteresują też inne zamiany zaproponowane w nowelizacji. Szybsze ma być projektowanie i instalowanie wybranych źródeł OZE, takich jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, ale również magazyny energii oraz urządzenia i instalacje niezbędne do przyłączenia do sieci. Zmiany mają dotyczyć również nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i remontu instalacji OZE.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.