Dodatek gazowy miał obowiązywać do końca 2023 roku, ale został przedłużony o kolejne 6 miesięcy. Osoby, które ogrzewają swoje mieszkania lub domy gazem i spełniają kryterium dochodowe, będą mogły zawnioskować o dodatek w postaci zwrotu zapłaconego podatku VAT za paliwo gazowe. Podobnie jak wcześniej nie wszyscy będą mogli skorzystać ze świadczenia.
Zwrot podatku VAT od ceny gazu wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe do ogrzewania domów i mieszkań to tzw. dodatek gazowy. Został on wprowadzony razem z zamrożeniem cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Celem tych rozwiązań jest ograniczenie wydatków osób fizycznych na prąd i gaz i ochrona ich przed skutkami wzrostów cen energii i ogrzewania.
Dodatek gazowy w 2024 roku
Dodatek gazowy został wprowadzony pod koniec 2022 roku i miał obowiązywać do końca 2023 roku. W związku ze wciąż utrzymującymi się wysokimi cenami prądu i gazu oraz ryzykiem kolejnych podwyżek Sejm przyjął ustawę, która wydłuża okres obowiązywania dodatku do końca czerwca 2024 roku. Ustawa została przyjęta na początku grudnia i weszła w życie 31 grudnia ubiegłego roku, poprzednie rozwiązanie zostało więc płynnie przedłużone na kolejny okres.
Dla kogo dodatek gazowy w 2024 roku?
Podstawą ubiegania się o zwrot podatku VAT jest przedstawienie faktury potwierdzającej dostarczenie gazu wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty za paliwo. W zależności od lokalizacji wniosek o dodatek gazowy należy złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub w ośrodku pomocy społecznej. Szczegółowych informacji możemy szukać w siedzibie gminnego samorządu lub na oficjalnych stronach internetowych danej gminy. Zgodnie z nową ustawą wnioski o zwrot podatku VAT za gaz można składać do 30 września 2024 roku.
Aby otrzymać dodatek gazowy główny głównym źródłem ogrzewania mieszkania lub domu jednorodzinnego musi być piec gazowy. Urządzenie grzewcze musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Warunek dochodowy
Niestety nie wszyscy skorzystają z dodatku gazowego. Nowa ustawa nie rozszerza grona beneficjentów w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów. Aby otrzymać zwrot podatku VAT za gaz, miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie może przekroczyć określonych poziomów. Ich wysokość w znaczący sposób ogranicza grono osób, które mogą się ubiegać o świadczenie.
W przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego miesięczny dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1,5 tys. zł. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego dochód nie może być wyższy niż 2,1 tys. zł miesięcznie. Wysokość dochodu branego pod uwagę przy weryfikacji spełnienia warunku dochodowego jest określana na podstawie przepisów ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.