Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii w grudniu ruszył rządowy program wsparcia “Pierwsze Mieszkanie”. Ma on ułatwić drogę do własnego lokum osobom, które nie posiadają nieruchomości lub rodzinom, których mieszkanie nie spełnia ich potrzeb metrażowych. Drogi wsparcia są dwie. Dzięki temu działanie trafia w potrzeby zarówno inwestorów, którzy już teraz chcą kupić lokal jak i takich, którzy planują to w ciągu najbliższych trzech lat.
Rząd wspiera inwestujących w mieszkania
Przy trudnościach, jakich doświadcza aktualnie rynek mieszkaniowy, wsparcie potrzebne jest szczególnie ludziom młodym i tym, którzy starają się o pierwsze mieszkanie. Rząd ma również na uwadze potrzeby rodzin, które obecnie mieszkają w zbyt ciasnych lokalach. Dwie opcje wsparcia, o jakich wspominaliśmy na wstępie, skierowane są do różnych grup. Bezpieczny kredyt mieszkaniowy, o który można się starać w ramach działania, to pomoc skierowana do Polaków do 45 rż, którzy nie posiadają własnej nieruchomości mieszkalnej.Jeśli kredyt w ramach wsparcia “Pierwsze Mieszkanie” chce wziąć małżeństwo, powyższe warunki musi spełniać przynajmniej jedno z nich.
Bezpieczny kredyt 2% przyznawany jest na preferencyjnych warunkach. Jego oprocentowanie wynosi na stałe 2%. Maksymalna kwota pożyczki to 500 tysięcy dla osób samotnych i 600 tysięcy dla rodzin. Różnice między stopami procentowymi obowiązującymi w okresie kredytowania, a wartością gwarantowaną, będzie dopłacać Państwo. Co ważne, warunki te nie obejmują całego zobowiązania. Właściciele zaciągniętych w ten sposób hipotek będą mogli liczyć na rządową pomoc przez dekadę. Korzystając z bezpiecznego kredytu można kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym, o dowolnym metrażu. Środki pozyskane w ten sposób wolno przeznaczyć też na zakup działki budowlanej i budowę domu. Jedynym ograniczeniem jest wspomniana już maksymalna wysokość kredytu, czyli 500 lub 600 tysięcy złotych.
Druga opcja wsparcia to konto mieszkaniowe. Wraz z jego założeniem zobowiązują się oni do oszczędzania na mieszkanie przez okres od 3 do 10 lat. Regularne wpłaty na konto będą raz do roku premiowane przez rząd. Aby uzyskać taki bonus należy na konto mieszkaniowe wpłacać co miesiąc minimum 500 zł. Co ważne, roczna wartość wpłat nie może przekroczyć 24 tysięcy. W tym przedziale można samodzielnie decydować, ile w danym miesiącu jesteśmy w stanie odłożyć na mieszkanie. Według zasad programu przez 1 miesiąc w roku można nie płacić nic bez ryzyka utraty premii.
Na dodatkowe środki możemy liczyć, gdy na naszym koncie mieszkaniowym pojawi się 11 wpłat po minimum 500 złotych. Jak wysoka jest premia? Jej wartość będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wartości, o jaką podrożał metr kwadratowy mieszkania w roku oszczędnościowym. Wybór będzie zawsze korzystniejszy dla właściciela konta. Warto podkreślić, że ta forma wsparcia przeznaczona jest zarówno dla osób bardzo młodych, jak i rodzin. Konto mieszkaniowe można założyć dla osoby, która ukończyła 13 lat. Oszczędzać mogą też rodziny z dziećmi, które teraz mieszkają w za małym lokalu. Po minimum 3 latach środki wolno wypłacić. Trzeba jednak przeznaczyć je na zakup mieszkania, inwestycję w dom lub działkę budowlaną.