Dom to nie tylko miejsce, w którym mieszkamy, ale i poważna lokata majątku. Przy rosnących cenach nieruchomości i materiałów budowlanych ubezpieczenie budynku mieszkalnego nie jest luksusem, tylko koniecznością. Wybór odpowiedniej polisy to jak najszerszy pakiet ochrony przy optymalnej składce. Nie oznacza to oczywiście, że im polisa zawiera więcej czynników ryzyka, tym jest lepsza. Zakres ochrony naszego domu powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców oraz okolicy. Co to oznacza w praktyce?
Co i za ile ubezpieczyć?
Idealna polisa ubezpieczeniowa daje poczucie bezpieczeństwa i nie rujnuje domowego budżetu. Zarówno zakres ochrony, jak i wysokość składki, zależą od dwóch czynników. Pierwszy to suma ubezpieczenia, drugi liczba czynników ryzyka, jaką obejmuje polisa. Aby ubezpieczyć dom na odpowiednią kwotę czasem potrzebna jest pomoc profesjonalnego rzeczoznawcy. Pamiętajmy, że dom to nie tylko ściany, dach czy okna, ale i wyposażenie. Jeśli nie szacujemy wartości budynku i znajdujących się w nim rzeczy, odszkodowanie przy szkodzie całkowitej (takiej jak pożar) będzie zaniżone.
Ubezpieczenie domu powyżej jego wartości też nie jest dla nas korzystne. Jeśli tak właśnie zrobimy będziemy płacić wyższą składkę, a ewentualne odszkodowanie nie będzie równe sumie ubezpieczenia. Dlaczego? Biura ubezpieczeniowe zatrudniają profesjonalnych likwidatorów, którzy mają za zadanie oszacować szkodę na podstawie realnej wartości domu.
Jak już wspominaliśmy na koszty ubezpieczenia wpływa też jego zakres. Standardowa polisa obejmuje oczywiście zalanie, pożar czy kradzież, ale dom można ubezpieczyć też od przepięć lub huraganu. Wybór zdarzeń losowych, jakie obejmuje polisa, jest bardzo ważne i decyduje o wypłacie odszkodowania w razie nieszczęścia. Dlatego nie róbmy tego w pośpiechu, a wątpliwości wyjaśniamy na bieżąco z agentem.
Co z tą zniżką?
Nikogo nie dziwi fakt, że wybierając polisę szukamy tej z najniższą składką. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w atrakcyjnych ofertach kompleksowej ochrony domów. Zniżka lub atrakcyjna składka bazowa nie powinna jednak usypiać naszej czujności. Dokładne sprawdzenie warunków ubezpieczenia i ryzyko to podstawa praktycznej i bezpiecznej polisy. Nie pozwólmy, by względy ekonomiczne skłoniły nas do rezygnacji z ważnego zakresu ochrony, bo w razie nieszczęścia możemy przez to pozostać bez wsparcia.
Jakich zniżek warto szukać? Z pewnością warto starać się o rabat związany z kontynuacją ubezpieczenia, ale tylko w sytuacji, gdy jesteśmy zadowoleni z poprzedniej polisy.Jeśli zależy nam na szerokiej ochronie i w ramach jednego ubezpieczenia łączymy wiele czynników ryzyka, możemy swobodnie starać się o zniżkę z tego względu. Rabaty usprawiedliwiające niskie sumy ubezpieczenia lub niepraktyczny zakres ochrony z pewnością nie przełożą się na oszczędności w perspektywie roku.