Najnowsze badanie nastrojów pośredników pokazuje spadek wartości we wszystkich kategoriach. Ocena pośredników obniżyła się szczególnie dla większych mieszkań. W najbliższych miesiącach można liczyć na zahamowanie popytu, większą podaż ofert i stabilizację cen.
Raport INPON
Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) stanowi miarę, która określa, jakie nastawienie panuje w gronie osób trudniących się pośrednictwem w Polsce.
Jak wygląda badanie ankietowe?
Indeks nastrojów obliczany jest za pomocą badania ankietowanego dla właścicieli biur i agentów nieruchomości. Kwestionariusz ankiety składa się z 4 pytań odnoszących się do poszczególnych segmentów rynku.
Badanie jest przeprowadzane cyklicznie, co kwartał przy użyciu techniki badawczej CAWI na reprezentatywnej grupie pośredników w obrocie nieruchomościami.
Pozytywne i negatywne wartości w INPON
INPON wyznacza wartości z przedziału [0;100], gdzie poziom powyżej 50 oznacza pozytywną ocenę sytuacji na rynku i stawia optymistyczne prognozy. Wartość indeksu wynika z wartości poszczególnych subindeksów dla danego kwartału. Subindeksy są obliczane jako średnia arytmetyczna dla wyróżnionych segmentów rynku.
Wyniki z ankiety pozwalają poznać nastawienie osób zajmujących się pośrednictwem na rynku nieruchomości do aktualnej sytuacji na rynku i w dalszej perspektywie.
Analiza IV kwartału 2021 roku
Według Indeksu nastrojów pośredników (INPON) IV kwartał 2021 r. przyjął pozytywną wartość – 57,98 pkt. W relacji do III kwartału spadła ona o 3,32 pkt., kiedy to branża oceniła kondycję sektora na 61,3 pkt. Mimo to indeks powyżej 50 pkt. świadczy o dobrej sytuacji na rynku, która utrzymuje się kolejny kwartał z rzędu.
Sprzedaż działek budowlanych
Wynik wymienionych 8 subindeksów tworzących wartość INPON wskazuje spadek wartości. Każdy z nich charakteryzuje się innym nasileniem. Wśród nich segment sprzedaży działek budowlanych przedstawia się najkorzystniej – osiągnął 64,8 pkt. Pomimo rosnących cen zakupu gruntów i kosztów związanymi z budową działki budowlane wciąż cieszą się szerokim zainteresowaniem.
Sprzedaż mieszkań
W segmencie sprzedaży mieszkań większych odnotowano największy spadek wartości, bo z 67,2 na 61,7 pkt. Ocena pośredników wciąż pozostaje wysoka.
Większe mieszkania, które w III kwartale 2021 r. były drugim najwyżej ocenianym segmentem po działkach budowlanych, teraz wylądowały na trzecim miejscu, ponieważ lepiej jest oceniana sytuacja w kategorii kawalerek na sprzedaż, tj. 63,2 pkt.
Najprawdopodobniej jest to spowodowane m.in. zaostrzeniem polityki kredytowej, przez co niektórzy musieli zrezygnować z planów kupna mieszkania o większym metrażu.
Eksperci prognozują, że popyt i podaż nadal będą przyciągać zainteresowanych. Mieszkania będą kupowane, jednak te o mniejszej powierzchni.
Obserwuje się lekką stagnację w cenach nieruchomości, co zapowiada, że ceny w najbliższych miesiącach nie będą tak szybko rosły albo unormują się.
Nastrój indywidualnego pośrednika w IV kwartale 2021 roku
Nastrój indywidualnego pośrednika jest liczony na podstawie średniej arytmetycznej z odpowiedzi na poszczególne pytania zawarte w badaniu ankietowym. Badanie zostało wykonane wśród pośredników w obrocie nieruchomościami w IV kwartale 2021 r.
Wśród 740 respondentów najwięcej, tj. 50, 7 % ankietowanych osób było o neutralnym podejściu do sytuacji na rynku w IV kwartale 2021 r.
38, 5 % określa grupę umiarkowanych optymistów, a 6,6 % tworzy grupa umiarkowanych pesymistów.
Zaledwie 4,2 % ankietowanych przejęło postawę zdecydowanych optymistów. Wśród badanych nie było zdecydowanych pesymistów.
W porównaniu z poprzednim kwartałem o 6 pkt. powiększyła się grupa osób z neutralnym podejściem. Istotnie zmniejszyła się grupa zdecydowanych optymistów – o 2,2 pkt. przy jednoczesnym wzroście o 3,6 pkt. umiarkowanych pesymistów.
Coraz mniej optymistycznych ocen
Wiele czynników wpływa na negatywną ocenę pośredników. Należą do nich: inflacja, wysokie stopy procentowe, drogie kredyty, zaostrzona polityka kredytowa, sytuacja pandemiczna, wzrost kosztów materiałów i usług budowlanych oraz paliwa i energii. Wątpliwości wzbudzają gwałtowne zmiany w zakresie polityki podatkowej i polityki międzynarodowej, w tym trudna sytuacja na granicy. Wszystko to podnosi ostrożność klientów w inwestycjach i na rynku nieruchomości.