Od czasu pandemii rynek mieszkaniowy w Polsce uległ diametralnej zmianie. Obserwujemy stale rosnące ceny. Na kupno mieszkania czteropokojowego w dogodnej lokalizacji trzeba mieć więcej środków, niż na postawienie domu w podmiejskich dzielnicach. Jednak obydwa rozwiązania niosą ze sobą wady i zalety. Różnice możemy odnaleźć w szczegółach, ale jakże istotnych m.in. dla naszego budżetu. Która z inwestycji obecnie jest bardziej opłacalna?
Trend na duże mieszkania i domy
Jak podała tabelaofert.pl w czasie pandemii w Warszawie wzrosło zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Wkrótce na popularności zyskały domy jednorodzinne. W 2020 r. w Warszawie sprzedaż takich nieruchomości wyniosła 51,7% więcej niż w roku poprzedzającym. Od stycznia do czerwca sprzedano 83,8% tego, co w 2019 r.
Badania pokazały, że w czasie wprowadzenia pracy oraz nauki zdalnej konsumenci zaczęli szukać ofert lokali z większą liczbą pokoi lub takich, w których można byłoby wydzielić dodatkowe pomieszczenia poprawiające komfort życia.
Różnice w cenach za metr kwadratowy
Ceny nieruchomości w wielu polskich miastach rosną w szybkim tempie. Zakup domu jednorodzinnego pod miastem może wynieść 30-40% mniej, niż za duże mieszkanie.
Z raportu Bankier.pl wynika, że w II kwartale 2021 r. średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych osiągnęły maksymalny poziom w miastach:
- Warszawa – 8385 zł
- Gdańsk – 7145 zł
- Wrocław – 6893 zł
- Kraków – 6502 zł
- Poznań – 6471 zł
Stosunek cen domów i mieszkań
Największą różnicę w cenach domów i mieszkań zauważano w Krakowie, gdzie cena 100-metrowego domu stanowi ponad 60% ceny mieszkania o takiej samej powierzchni. W domów w Łodzi odnotowano 61%, a domów w Gdańsku 64,2%, natomiast dla domów w Warszawie i domów we Wrocławiu ok. 68%. Najmniejszą różnicę wykazał Poznań, czyli 77% ceny mieszkania.
Różnice w kosztach utrzymania i jakość życia
Pierwszą, ważną kwestią jest koszt utrzymania mieszkania i domu. Wielu z przekonaniem powie, że utrzymanie domu jest znacznie droższe. Czy rzeczywiście tak jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszty życia zależą od wielu czynników. Wśród nich można wymienić: dany region Polski, rodzaj budownictwa, wykorzystywaną technologię, powierzchnię lokum, liczbę domowników.
W przypadku domu warto wziąć pod uwagę lokalizację i tryb pracy. Zazwyczaj takie nieruchomości znajdują się z dala od centrum. Długie dojazdy do pracy samochodem, czy komunikacją miejską, a łącznie z nimi wczesne wstawanie nie należą do komfortowych. Oprócz tego działka i dom wymagają zaangażowania właściciela. To na nim spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie remontów, naprawę dachu, rynien, instalacji, pielęgnację ogrodu i wiele innych wynikających z użytkowania domu i jego terenu. Może to być szczególnie trudne dla seniorów, a na wykonanie tych wszystkich czynności potrzeba dużo czasu i oszczędności.
Duże mieszkanie pod wieloma względami jest sporo wygodniejsze, jednak nie jest dla właściciela tak atrakcyjne jak dom. Wiąże się ze sporo mniejszym metrażem, tarasem lub loggią, zamiast ogrodu. Jednak to z powodzeniem może zastąpić dobra lokalizacja, udogodnienia płynące z możliwości szybkiego załatwienia wielu spraw oraz korzystaniu z serii rozrywek w centrum.
Dla rodzin z dziećmi na pewno dom będzie dobrym rozwiązaniem. Dopiero po wyprowadzce dzieci dom staje się zbyt duży dla dwóch osób. Większa nieruchomość pozwala jednak na przeznaczenie jednej części na wynajem i pozyskiwanie dodatkowych środków do życia.