Automatyka domowa – najpopularniejsze rozwiązania

Rozwiązania typu “inteligentny dom” są coraz częściej stosowane w nowych inwestycjach. Są dwa główne argumenty przemawiające za poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z taką instalacją: większy komfort korzystania z domu oraz tańsza eksploatacja (rozwiązania smart pozwalają zoptymalizować zużycie energii przez gospodarstwo domowe).

Zastosowanie nowoczesnej automatyki domowej najlepiej zaplanować już na etapie projektu – w budynku przyda się dodatkowa instalacja elektryczna, która w przyszłości pozwoli podłączyć urządzenia obsługujące inteligentny dom oraz terminale sterujące. Mając tak przygotowaną nieruchomość, można dopiero później podejmować decyzje o tym, jakie konkretnie systemy zostaną zastosowane. W tym artykule znajdziesz listę najczęściej stosowanych i najbardziej praktycznych rozwiązań.

Sterowanie ogrzewaniem

Jedna z podstawowych funkcji inteligentnego domu to sterowanie ogrzewaniem. Konieczna jest instalacja elektrozaworów na grzejnikach oraz, w przypadku własnego ogrzewania, zakup kotła dostosowanego do integracji ze sterownikiem.

Automatyka domu może włączać ogrzewanie nie tylko po otrzymaniu odpowiedniego odczytu z termometrów zainstalowanych w poszczególnych pomieszczeniach. W układzie znaleźć mogą się również czujniki wilgoci – wtedy centralka będzie podgrzewała wybrane obszary domu także w przypadku zbyt dużej wilgotności. Standardowym dodatkiem do tych funkcji jest również włącznik czasowy, umożliwiający np. rozpoczęcia ogrzewania domu zimą przed powrotem domowników z pracy, co zredukuje koszty ogrzewania podczas ich nieobecności, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na komfort.

Sterowanie oświetleniem

Zazwyczaj zewnętrzne oświetlenie włączane jest przez czujnik zmierzchowy. Wybrane punkty mogą też mieć włącznik czasowy lub czuły na ruch. Oczywiście też możliwe jest włączanie oświetlenia z poziomu centralnej aplikacji, czyli np. z telefonu, jeśli mamy tam taką aplikację zainstalowaną.

Podobnie sprawa wygląda z oświetleniem wewnętrznym. Tutaj często stosowanym rozwiązaniem jest czasowe włączanie i wyłączanie światła podczas nieobecności lokatorów. System oświetlenia może być zintegrowany z monitoringiem, tak aby w razie potrzeby doświetlać nagrywane lub fotografowane miejsce. Miłym udogodnieniem jest regulowanie intensywności oraz barwy oświetlenia, którą to funkcję można zintegrować z harmonogramem i ograniczać oświetlenie do minimum nocą w najistotniejszych ciągach komunikacyjnych, tak aby nadal były łatwo dostępne.

Monitoring

W inteligentnym domu monitoring zewnętrzny i wewnętrzny to zazwyczaj standard. Kamery instaluje się przede wszystkim w kluczowych miejscach, takich jak np. front przy furtce wejściowej, przy drzwiach wejściowych, w garażu. Sprzężone są z czujnikami ruchu i gdy wykryją ruch, rozpoczynają nagrywanie. Mogą też zrobić zdjęcie i przesłać je do właściciela domu, np. w postaci MMS-a.

Nagłośnienie

Centralny system nagłośnienia to jedna z fajniejszych opcji inteligentnego domu. Sieć zintegrowanych głośników rozmieszczona w całym budynku pozwala słuchać muzyki w dowolnym miejscu, przy odtwarzaniu jej z jednego źródła. Tutaj też oczywiście można wprowadzić określone scenariusze, takie jak chociażby cicha, pozytywna muzyka rano na pobudkę, a uspokajająca wieczorem, na zaśnięcie.

Sterowanie roletami

Automatyczne rolety okienne podłączone do centrali inteligentnego domu pozwalają zmniejszać lub zwiększać dostęp naturalnego światła do budynku, zależnie od potrzeb i preferencji. W gorące dni podczas nieobecności lokatorów rolety mogą pozostać opuszczone, tak aby ograniczyć nagrzewanie wnętrza. Podczas wyjazdów mogą regulować dostęp światła słonecznego do pomieszczeń, gdzie rosną kwiaty. Rano mogą się otwierać automatycznie w porze pobudki. To niektóre z możliwych zastosowań tej automatyki.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.